دلیل حساسیت به بدلیجات چیست؟

 nbz85hfo
دکتر علیرضا سالک‌مقدم، در این مورد به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: «برخی از خانم‌ها یا آقایان به‌صورت ژنتیکی به فلز نیکل حساسیت دارند. از آنجا که در بیشتر زیورآلات بدلی یا پشت صفحه‌های ساعت‌های مچی از این فلز استفاده شده است، بنابراین پوست برخی از افراد در صورت تعریق و تماس بیشتر نیکل با آن، دچار واکنش‌های آلرژیک می‌شود».

این متخصص ایمونولوژی اضافه کرد که علاوه بر ساعت و بدلیجات، سکه‌ها و دکمه‌های فلزی شلوارهای جین یا برخی از لباس‌ها هم حاوی نیکل هستند. از این رو، وقتی افراد حساس به نیکل، سکه‌‌ای داخل جیب خود می‌گذارند و عرق می‌کنند یا زمانی که دکمه فلزی لباس با پوست آنها در تماس قرار می‌گیرد، دچار واکنش‌های پوستی موضعی می‌شوند.

وقتی از دکتر سالک‌مقدم درباره علایم ظاهری این واکنش‌ها پرسیدیم، گفت:‌ «این واکنش‌های پوستی می‌توانند خودشان را به‌صورت قرمزی،‌ خارش، سوزش و التهاب نشان دهند».

وی تاکید کرد که برای رفع آلرژی نسبت به نیکل، باید ماده آلرژن که همان زیورآلات بدلی یا ساعت هستند را حذف کنید. این ایمونولوژیست به نکته جالب دیگری هم اشاره کرد: «برخی از افراد برای رهایی از آلرژی ناشی از تماس با نیکل، پشت ساعت، دستبند یا گردن‌آویز خود را آغشته به لاک یا برق ناخن می‌کنند. ممکن است مشکل برخی از افراد با این کار حل شود اما خود لاک و برق ناخن، حاوی ترکیبات شیمیایی هستند و می‌توانند باعث ایجاد حساسیت جدیدی بشوند».

نامه نیوز

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


4 + 9 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top