فاکتورهای اساسی در خرید کوله پشتی

backpacks-19

انتخاب کوله پشتی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این وسیله همراه همیشگی شما ست. عواملی هستند که در انتخاب کوله پشتی و خرید آن تاثیر گذارند:

  • نوع فعالیت یا برنامه
  • جنسیت کوهنورد (زن یا مرد)
  • حجم یا همان لیتر کوله (حجم بار)

نوع برنامه یا فعالیت:

هنگام خرید یک کوله پشتی، نوع برنامه هایی که فرد قصد انجامش را دارد مانند کوهنوردی، کوهنوردی فنی یا آلپی، طبیعت گردی و کمپینگ، سنگ نوردی، غارنوردی و … عامل مهمی در انتخاب می باشد.

کوله های کوهنوردی: برای حمل بار در ساعتهای طولانی مناسب بوده و جیبهای کمتری در اطراف دارند.

کوله های فنی و آلپی: کشیده ترین شکل را دارند و فاقد جیب در اطراف هستند.

کوله های طبیعت گردی: دارای جیبهای مختلفی اطراف کوله می باشند و در برخی مدلها یک کوله کوچک به کوله اصلی متصل شده که می توان آن را جدا کرده و وقتی اطراف کمپ میخواید گشت و گذار کنید همراه ببرید.

کوله سنگ نوردی: کوله ای باریک و بلند که از عرض پهلوهای سنگ نورد باریک تر است تا دستهای سنگ نورد مانور بیشتری داشته باشند و سنگ نورد بتواند به راحتی از میان تنوره ها و شکاف ها عبور کند.

کوله غار نوردی: کوله ای بسیار کشیده و استوانه ای، با ظاهری بسیار ساده جهت راحتی عبور از شکافها و تونل ها و تنگناها.

کوله یخ نوردی: کوله ای کاملا ضد آب با ویژگی های کوله سنگ نوردی اما داری بندهای مخصوص جهت حمل وسایل یخ نوردی.

کوله های مخصوص جهت برنامه های ویژه مانند: امداد و نجات، شکار، پیمایش دره و جنگل، حمل کودک، پیمایش کویر و باربری.

 

جنسیت کوهنورد:

جنسیت فاکتور مهمی است زیرا  فیزیک بدنی آقایان با خانم ها  متفاوت است و به همین دلیل شرکت های معتبر کوله هایی ویژه بانوان طراحی می کنند.

خانمها عموما نسبت به آقایان استخوان بندی ریز تر و ظریف تری دارند، شکل پایین تنه و خصوصا، فیزیک استخوان لگن آنها متفاوت است و سرشانه های بزرگی ندارند. کوله های مناسب خانم ها با علایمی مثل women – lady – SL و اشکالی مثل گل شیپوری مشخص میشود که بستگی به کمپانی سازنده دارد. البته آقایانی هم که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند از این کوله ها استفاده کنند. کوله خانمها کشیده تر ، بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک تر و با شکلی قوس دار مد باشد تا بهتر روی استخوان لگن خانمها جای بگیرد.

حجم کوله:

حجم یا همان لیتر، باریست که داخل کوله قرار می گیرد. میزان حجم باری که درون یک کوله می توان قرار داد به دو واحد مختلف لیتر ویا اینچ مکعب بیان می شود. در واقع حجم دقیق یک کوله با واحد اینچ مکعب تعیین می شود، اما به دلیل قابل فهم بودن برای همه، آن را به واحد لیتر تبدیل کرده و بیان می کنند و اینکه بعضی وقتها می شنویم حجم کوله مثلا ۶۰ لیتری دقیقا ۶۰ لیتر نیست به خاطر همین تبدیل است که ممکن است پس از تبدیل، عددی مثل ۵۹.۸۳ شود و دقیقا حجم ۶۰ لیتر را به ما ندهد ولی هیچ کجا حجم کوله به لیتر را به صورت اعشار بیان نمی کنند و در این مثال ۶۰ اعلام می شود.

حجم مناسب، به عواملی مانند: مدت زمان برنامه، فصل اجرا و نهایتا حجم وسایل یا بار کاربر بستگی دارد که بسته به این عوامل، کوله ها اندازه و اشکال متفاوتی دارد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


9 − 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top