راهنمای جامع خرید کولر آبی

1

با شروع فصل گرما، نیاز به وسیله ای خنک کننده احساس می شود. ولی این وسیله خنک کننده چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ تعداد خروجی های هوا و یا مساحت خانه چه تأثیری در انتخاب کولر دارد؟ چگونه با توجه به ویژگی های خانه ای که داریم، دست به انتخاب بهترین کولر بزنیم؟ کولر آبی سپهر الکتریک خریداری کنیم یا آبسال؟ اگر شما هم می خواهید برای آپارتمان خود کولر آبی انتخاب کنید، متن پیش رو می تواند برای شما مفید باشد.

بد نیست بدانید که در حال حاضر، حدود ۷۰ درصد از مردم ایران از هوای خنک کولرهای آبی لذت می برند. این نوع کولرها، مناسب شهرهای با آب و هوای گرم و خشک می باشند. کولرهای آبی در مقایسه با قیمت خرید و همچنین مصرف انرژی کولرهای گازی، از بسیاری جهات اقتصادی می باشند. بهره وری این نوع کولرها به شیوه و محل نصب، انتخاب صحیح ابعاد کولر، طریقه کانال کشی و همچنین زمان استفاده از آن بستگی دارد. برای شهرهای تهران، قم، قزوین، شیراز، اصفهان، سمنان، خراسان، کرمان، کاشان، کرمانشاه و یزد، خرید کولر آبی می تواند انتخاب مناسب تری باشد. با اطلاع از مهم ترین نکات در هنگام خرید کولر آبی می توانید بهترین کولر آبی مناسب با خود را انتخاب کنید.

ابعاد و قدرت هوادهی کولر

اولین فاکتوری که شاید برای خریدار کولر آبی مهم باشد، بزرگ یا کوچک بودن کولر است که نسبت مستقیم با ابعاد کولر دارد. کولر ها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند. مدل هایی که در بازار متداول اند شامل مدل های ۲۳۰۰، ۳۵۰۰، ۴۹۰۰ و ۷۰۰۰ هستند. اعداد ذکر شده در اصل، میزان هوادهی کولر و یا مکش کولر در زمان معین را نشان می دهد. هرچه توان کولر بالاتر باشد، قدرت مکیدن هوا و درنتیجه سرمایش بیشتر خواهد بود. این اعداد بر اساس ابعاد کولر آبی و پره های توربین هوا و نیز قدرت موتور به دست آمده است. اگر ظرفیت کولر آبی با فضای مورد استفاده، مناسب نباشد، علاوه بر مصرف بالای انرژی، خنکی لازم تأمین نخواهد شد. در انتخاب میزان هوادهی مناسب برای مکانی که قصد خرید کولر آبی برای آن را دارید، چند مورد با اهمیت است:

  • عایق بودن دیوارها: قبل از طراحی و ساخت، عایق بودن دیواره های ساختمان را مدنظر داشته باشید. فرقی نمی کند که قصد خرید کولر گازی داشته باشید یا کولر آبی، دیوارهای عایق می تواند به اندازه پنجره عایق و دوجداره از هدررفت انرژی در منزل شما جلوگیری کند.
  • آفتاب گیر بودن یا نبودن دیوارها: اگر ساختمان های دوطرف منزل شما کوتاه تر از ارتفاع طبقه ای که شما هستید، باشند علاوه بر ضلع جنوبی ساختمان که همیشه آفتاب گیر است، ضلع شرقی و غربی نیز در طول روز گرمای خیلی زیادی وارد منزل شما خواهند کرد و دیوارها در طول روز همواره گرم خواهند بود.

2

  • طبقه ای که در آن هستید: این مورد بر میزان هوایی که از پشت بام به شما می رسد، تأثیر دارد. مخصوصاً اگر فضایی که کانال های کولر از آن عبور کرده اند، خودشان آفتابگیر باشد. از آنجا که هوای سرد به علت سنگین بودن در پایین و هوای گرم به علت سبک بودن در بالا قرار می گیرد، توصیه می شود اگر در طبقات بالاتر هستید، از کولرهای با هوادهی بیشتر استفاده کنید.
  • متراژ منزل: به طور کلی برای منزلی که شرایط گرماگیری متوسطی دارد، بر اساس جدول زیر می توان توان هوادهی کولر آبی را بر اساس متراژ پیشنهاد داد (فرض بر این است که واحد آپارتمانی شما در بالاترین طبقه ساختمان و در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارد):

3

البته به یاد داشته باشید که نحوه کانال کشی صحیح، عایق بندی دیواره ها و پنجره ها می تواند در نحوه محاسبه این میزان مؤثر باشد.

نوع خروجی هوای کولر

کولر آبی آبسال ، کولر آبی سپهر الکتریک و یا هر برند و مدل دیگری، دو خروجی هوا دارد: از سقف کولر و یا از قسمت جانبی کولر. مدل اول، اصطلاحاً بالکنی نامیده می شود و در مواقعی کاربرد دارد که قصد داریم کولر را در بالکن گذاشته و از طریق پنجره، هوای آن را به داخل هدایت کنیم و نیز به علت محدودیت فضا، کولر می بایست به طور کامل به پنجره بچسبد. در غیر این موارد، می توانیم از کولرهایی با خروجی هوای جانبی که اصطلاحاً پشت بامی نامیده می شود استفاده کنیم.

امکانات کنترل کارکرد کولر

مدل های جدید کولری که شرکت های پیشرو در این زمینه طراحی کرده اند­، علاوه بر بازدهی بیشتر، امکانات ایمنی و رفاهی بیشتری را در اختیار قرار می دهند. از جمله این امکانات، می توان به موارد زیر اشاره کرد (این امکانات شاید در وهله اول لازم به نظر نرسند ولی تأثیر آن ها بر هزینه های جانبی در طولانی مدت بسیار زیاد خواهد بود):

  • در صورتی که طی ۲۴ ساعت هیچ فرمانی به کولر داده نشود، (جهت حصول اطمینان از حضور ساکنین در منزل) کولر به صورت خودکار خاموش می گردد.
  • بعد از ۱۵۰۰ ساعت کارکرد کولر، جهت تعویض پوشال، علامت اخطار روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد.
  • اگر تا یک ساعت پس از روشن شدن پمپ آب، موتور کولر روشن نگردد، پمپ آب به طور خودکار خاموش می شود.
  • تایمر جهت تنظیم زمان روشن و خاموش شدن کولر طی یک شبانه روز
  • دارای سه دور سرعت موتور که هر کدام به طور جداگانه قابل تنظیم است.
  • نمایشگر دمای محیط

4

 

نوع پوشال کولر

کولر پوشالی بهتر است یا کولر سلولزی؟ مدل های سنتی کولر از پوشال های چوبی استفاده می کنند و علاوه بر عملکرد نسبتاً خوب، بوی مطبوعی نیز دارند. علاوه بر این، مدل های سلولزی نیز در بازار موجود است که از نوعی پد سلولزی به جای پوشال چوبی استفاد شده است. این فوم ها به دلیل تراکم بالاتر، از ورود قطعات ریز آلودگی به هوا جلوگیری می کند، به همین دلیل در برخی موارد مشاهده شده که این فوم ها به دلیل عدم رسیدگی مستمر و تمیز کاری مناسب، بوی نامطبوعی از خود متصاعد می کنند. این فوم ها، عمری در حدود چند سال خواهند داشت ولی پدهای سلولزی به اندازه پوشال در بازار فراوان نیستند. البته، قیمت کولر آبی سلولزی از کولر آبی پوشالی، گرانتر است. به صورت کلی پیشنهاد می شود از کولر آبی پوشالی استفاده نمائید.

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


7 − = 5

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top