معرفی انواع بخاری برقی

1

با شروع فصل سرما، تقاضای انواع وسایل گرمازا نظیر بخاری برقی، بخاری گازی، رادیاتور برقی و انواع هیترها افزایش و درنتیجه خرید و فروش آنها رونق پیدا می کند. بر این اساس، بد نیست قبل از اینکه نسبت به خرید بخاری برقی اقدام کنیم، اندکی نسبت به انواع مدل های بخاری برقی و هیتر موجود در بازار آشنایی پیدا کنیم. بخاری برقی یا همان هیتر برقی همانطور که از نام آن پیداست، وسیله ای گرمازا می باشد که منبع تأمین انرژی آن برق می باشد. براین اساس، یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در خرید بخاری برقی می بایست به آن توجه شود، این است که این وسیله گرمایی تا چه میزان به هزینه برق ما اضافه می کند. نکته دیگر، متراژ فضایی است که قصد گرم کردن آن را داریم، بخاری های برقی معمولاً برای محیط های کوچکتر مانند اتاق خواب یا اتاق کار و بخاری های گازی برای فضاهای بزرگتر نظیر سالن ها کاربرد دارند.

قبل از همه چیز، ممکن است بپرسید تفاوت بخاری های برقی با بخاری های گازی و شومینه موجود در بازار چیست؟ بخاری های برقی در مقایسه با بخاری های گازی و شومینه، نیاز به دودکش ندارند و هم چنین به دلیل داشتن فن، بلافاصله بعد از روشن شدن دستگاه، گرمادهی خود را شروع می کنند. این نوع بخاری ها معمولاً برای محیط های کوچک ازجمله اتاق خواب و اتاق کار طراحی شده و برای تأمین گرمایش فضاهای بزرگ طراحی نشده اند. حال بد نیست بخاری برقی را با انواع دیگر وسایل گرمایشی ازجمله بخاری گازی و شومینه مقایسه کنیم. یکی از مهم ترین معایب بخاری های برقی، مصرف برق بسیار بالای آن هاست. ایمنی پایین و سیاه شدن دیوار و پرده های خانه، ازجمله معایبی است که برای بخاری های گازی در هنگام مقایسه بخاری های گازی با بخاری های برقی مطرح می شود. همچنین شومینه میزان مصرف انرژی را تا ۳۰ درصد می تواند افزایش می دهد. هدررفت انرژی در شومینه های گازی را به روشن کردن بخاری در کنار پنجره ای باز مثال می زنند. همچنین شومینه، خطر مسمومیت با گازهای تولیدی را افزایش داده و بیشتر هوا را خشک می کند. اکنون در ادامه انواع بخاری برقی را معرفی می کنیم.

همانطور که در ادامه بررسی خواهد شد تمام بخاری های برقی دارای المنت می باشند و المنت، تولید کننده گرمای بخاری می باشد. المنت یک مقاومت مفتولی است که به دور سرامیک یا آجر نسوز پیچیده شده و چون جریان برق از آن بگذرد، حرارت تولید می‌کند. جنس این نوع مقاومت‌ها از کُرُم‌ نیکل یا کرم آلومینیوم است. عمده تفاوت بخاری های برقی در روش انتقال گرما به محیط می باشد و بر این اساس می توان سه نوع اصلی بخاری برقی که در حال حاضر در بازار موجود می باشند را به شرح ذیل معرفی کرد:

بخاری برقی تابشی

همانطور که از نام این بخاری ها پیداست بخش تابشی، وجه تمایز این بخاری ها با سایر بخاری های برقی می باشد. در بخاری برقی تابشی از چندین المنت استفاده می شود و معمولاً یک سطح بازتابنده در بخش پشتی المنت ها قرار داده می شود. معمولاً این بخاری ها دارای ۲ تا ۳ المنت بوده و توانی بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ وات دارند. در این بخاری ها می توان با انتخاب تعداد المنت هایی که قرار است روشن شوند، میزان گرمادهی بخاری را مشخص نمود.

در بخاری برقی تابشی، تابش حاصل می‌تواند تا زمانی که به جسمی برخورد نکرده ‌است از فضا عبور کند. چنین گرمایی به جای گرم کردن هوا، مستقیماً افراد یا اشیا را گرم می‌کند. این روش برای مکان‌هایی که هوا در جریان است، مناسب می باشد. این بخاری‌ها، بی‌صدا عمل می‌کنند و در صورتی که مواد اطرافشان حفاظت ‌های مناسب در مقابل گرمای زیاد را نداشته باشند، می‌توانند بسیار خطرساز باشند.

2

بخاری برقی فن دار

این نوع بخاری برقی نیز مانند بخاری برقی های تابشی دارای المنت هستند، با این تفاوت که بجای آنکه گرما توسط سطح بازتابنده به محیط انتقال داده شود، توسط فن به محیط انتقال داده می شود و لذا بازدهی این بخاری ها نسبت به بخاری برقی های تابشی نسبتاً بیشتر است. بخاری برقی فن دار ازجمله بخاری برقی پارس خزر معمولاً ترموستات تنظیم و سنسور خاموش شدن در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه دارند و از این نظر نیز امنیت بالاتری را دارا می باشند. در حال حاضر، این نوع بخاری های برقی طرفداران زیادی در بازار دارند.

3

بخاری برقی کانوکتور

این بخاری برقی نیز مانند دو نمونه قبلی از المنت برای گرمازایی استفاده می کند. در این نوع بخاری ها نیز، امکان استفاده از فن وجود دارد. این بخاری ها نسبت به دو نوع قبلی دارای ابعاد بزرگتری هستند. بخاری های برقی کانوکتور مشابه بخاری برقی تابشی، کاملاً بی صدا هستند اما چنانچه از فن آن استفاده کنیم، مانند بخاری برقی های فن دار صدای فن شنیده می شود.

4

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


8 − = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top