تعطیلی راهی برای مقابله با آلودگی هوا!

ol15jxpc

 

یک هفته از اتراق هوای ناسالم در تهران گذشت و اطلاعات رسیده نشان می‌دهد که بحران آلودگی هوای دیگری از امروز در انتظار تهران است.

در عین حال راهکارهای موقت سال‌های اخیر درخصوص تعطیل‌کردن ادارات، مدارس، صنایع آلاینده و زوج و فرد کردن تردد خودروها در کل شهر به‌دست فراموشی سپرده شده تا در فاصله ۲باد و باران، تهران و ۴ کلانشهر اراک، کرج، قزوین و اصفهان در روزهای جاری شاهد آلودگی هوای فزاینده و بحرانی باشند.

البته محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران دیروز درخصوص تشکیل جلسه اضطرار آلودگی هوای تهران، اظهار داشت: ساعت ۸ صبح امروز (شنبه ۲۸آذر) جلسه اضطرار آلودگی هوای تهران به‌دلیل افزایش میانگین ذرات معلق کمتر از ۲٫۵میکرون برای گروه‌های حساس و پایداری هوا تشکیل می‌شود. به‌گفته وی پیش‌بینی هواشناسی در جهت پایداری هوا طی امروز و فردا مسئولان را برای تشکیل جلسه اضطرار ملزم ساخته است. این درحالی است که هفته گذشته شاخص آلودگی هوا به میانگین ۱۶۲رسید اما این کمیته تشکیل جلسه نداد.

از ۲۱ آذر هوای تهران ۶ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای همه بوده و امروز نیز هوا برای همه ناسالم خواهد شد. دیروز (جمعه) به‌دلیل حاکمیت شرایط جوی پایدار در روزهای گذشته و برودت هوا که منجر به انباشت و تراکم آلاینده‌ها شد. شاخص آلودگی هوا روی عدد ۱۴۸ قرار گرفت که وضعیت ناسالم برای گروه های حساس جامعه است. همچنین پیش‌بینی‌ها حاکی از تداوم آلودگی هوا در روزهای پیش‌رو و احتمال قوی قرار گرفتن هوای تهران در شرایط هشدار و شاخص بالای ۱۵۰است.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوا، شاخص کیفیت هوای دیروز ظهر براساس اطلاعات به‌دست آمده از ایستگاه‎های سنجش آلودگی هوا نشان​دهنده افزایش غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه ذرات معلق در هوای تهران بود و شاخص ذرات معلق کمتر از ۱۰میکرون به ۸۴(دیروز ۶۹) و همچنین ذرات معلق کمتر از ۲٫۵میکرون به ۱۴۸(دیروز ۱۲۵) افزایش یافته است اما میزان منواکسیدکربن در هوای تهران نسبت به روز گذشته کاهش یافت.

مریم نادری، مدیر واحد پایش و پیش​بینی شرکت کنترل کیفیت هوا در این‌باره گفت: اگر شاخص کیفیت هوا از ۱۵۰بیشتر شود، هوا در شرایط ناسالم برای همه افراد جامعه قرار می‌گیرد و در واقع کیفیت هوای تهران از ظهر امروز با شاخص ۱۴۸در مرز ورود به شرایط هشدار قرار گرفته است. براساس پیش​بینی​ها، با ادامه پایداری جوی در امروز و فردا، شاخص کیفیت هوا افزایش یافته و هوای تهران در شرایط ناسالم برای همه افراد جامعه (شرایط هشدار) قرار می‌گیرد.

نادری با بیان اینکه تهران هم‌اکنون پدیده وارونگی هوا را تجربه می‌کند، ادامه داد: وارونگی، یک پدیده طبیعی است که در فصل‌های پاییز و زمستان رخ می‌دهد و مانع از جابه‌جایی عمودی و پراکنش آلودگی هوای انسان‌ساخت می‌شود. به گفته او، معمولا این پدیده در زمانی که شرایط پایدار جوی در منطقه حاکم و سرعت وزش باد و درجه حرارت زیاد می‌شود، رخ می‌دهد و چند روز باقی می‌ماند.

مدیر واحد پایش و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوا همچنین درباره منبع آلودگی هوای تهران در روزهای اخیر گفت: بخش عمده آلاینده​های هوا ناشی از تردد خودروها درون‌شهری و در واقع تولید شهر تهران است و افزایش ترافیک هم می‌تواند میزان آلودگی را افزایش دهد چراکه در روزهای سرد سال و نیز در زمان بارش برف و باران میزان استفاده از خودروهای شخصی افزایش می‌یابد و به تبع آن ، آلاینده​های بیشتری تولید می​شود.

 

منبع: روزنامه همشهری

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


5 + = 13

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top