نوزاد چند ساعت باید بخوابد؟

 

tpfcf8ii
مراحل خواب نوزاد تا حد زیادی مشابه مراحل خواب شماست: خواب آلودگی و REM (مرحله حرکت سریع چشم)

نوزادتان ممکن است هم اکنون شب‌ها بیشتر بخوابد، اما مفهوم خواب شب در این سن برای او حداکثر ۵ ساعت است.

هر چه از زمان تولد نوزادن می‌گذرد، نسبت به محیط اطرافشان در طول روز هشیارتر می‌شوند و بیشتر تمایل پیدا می‌کنند که در طی شب بخوابند، به خصوص اگر والدین‌شان با میل خود به بازی و صحبت کردن با آنها در طول شب غلبه کنند؛ شب‌ها بدون حرف زدن و بازی به نوزادتان غذا داده یا پوشک (در مورد انتخاب پوشک مناسب بیشتر بدانید) او را عوض کنید.

نوزاد به تدریج با چرخه خواب و بیداری که والدین ترجیح می‌دهند سازگار می‌شود و معده او نیز که در حال رشد است اکنون می‌تواند شیر بیشتری را در خود نگه دارد. در ۳ ماهگی نوزاد حدود ۱۵ ساعت از ۲۴ ساعت شبانه روز را می خوابد و ۷۰ درصد این خواب در طول شب اتفاق است.
برنامه خواب اکثر نوزادان ۲ تا ۳ دوره خواب در طول روز و ۶ تا ۷ ساعت خواب شب بعد از شیردهی آخر شب است.

اگر زمانی‌که دوست دارید نوزادتان بیدار باشد، می‌خوابد یا بالعکس، او را ترغیب کنید که در طول روز بیشتر بیدار بماند و به او اجازه دهید دوره‌های خواب معین داشته باشد. هم‌چنین می‌توانید شیردهی آخر شب را با برنامه خواب خودتان هماهنگ کنید. مثلاً اگر نوزادتان بعد از شیر خوردن ساعت ۷ شب خواب‌آلود می‌شود و تا ساعت ۲ شب که آخرین وعده شیردهی اوست می‌خوابد، نوزاد را ساعت ۱۱ شب برای شیردهی بیدار کرده و بعد بگذارید تا ۵ یا ۶ صبح بخوابد. پیش رفتن این برنامه ممکن است چند شب طول بکشد اما اگر پشتکار داشته باشید حتماً انجام خواهد شد.

اگر نوزادتان طی زمانی که دوست دارید بخوابد، بیدار می‌ماند، میزان فعالیت او را در آن ساعات به حداقل برسانید. شیردهی و تعویض پوشک او را در اتاقی تاریک انجام داده و به هیچ وجه آن زمان با او بازی نکنید. وقتی با او بازی می‌کنید، نوزاد این پیام را دریافت می‌کند که شب‌ها حوصله ندارید و او نیز ترجیح می‌دهد که بخوابد.
باز هم می‌گوییم همه کودکان جدول زمان‌بندی مشابهی ندارند. اگر سؤال یا نگرانی به‌خصوصی دارید حتماً با پزشک مشورت کنید.

 

منبع: پارسه گرد

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


+ 8 = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top