نکاتی که هنگام از شیشه گرفتن نوزاد باید بدانید

c1d0a92l

 

کودک در حدود یک سالگی به مواد مغذی تمام گروه ها نیاز دارد. کودکی که همیشه شیشه شیرش همراهش است در معرض خطر پوسیدگی شیشه شیر قرار دارد و همچنین شاید علاقه چندانی به خوردن جامدات نشان ندهد. از شیشه گرفتن را در یک روز ناگهانی انجام ندهید و بهتر است به صورت تدریجی شیشه شیر را کنار بگذارید.

  • هنگام غذا به جای شیشه به او یک فنجان در دار پلاستیکی کودک بدهید و هر بار یک وعده شیشه را کم کنید. برای چنین کاری هر هفته فنجان را به یک وعده غذایی اضافه کنید و شیشه را از آن وعده کم کنید تا جایی که کودک بالاخره سر تمام وعده های غذایی فنجان دستش بگیرد.
  • برای ترک عادت شیشه خوردن شبانه باید برنامه غذا خوردن شب او را عوض کنید. اگر معمولا کودک را به همراه شیشه در اتاق نشیمن در آغوش می گیرید، به جایش سعی کنید در اتاق خواب او برایش کتاب بخوانید. انجام دادن کارها به شیوه متفاوت او را تشویق به ترک شیشه در ساعات پایانی روز می کند.
  • در این مدت بسیار بیشتر از پیش به کودک محبت و توجه کنید، به خصوص اگر خیلی به شیشه شیرش وابسته است.
  • شیشه شیرهای کودک را از جلو چشم بردارید.
  • مصمم باشید. یک روز فنجان دستش ندهید و روز بعد شیشه شیر. وقتی شیشه را از یک وعده غذایی مشخص کودک حذف کردید دیگر نباید در آن وعده به او شیشه بدهید.
  • پس از حذف کامل شیشه شیر دیگر هرگز برای آرام کردن کودک بیمار یا گریان به او شیشه شیر ندهید، این کار تنها او را گیج می کند.
  • وعده های شیشه شیر پیش از چرت های بین روز و خواب شبانه آخر از همه از بین می روند. اتفاقا همین وعده ها هم هستند که بیش از همه باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شوند، پس خیلی مهم است که حدود یک سالگی این عادت را هم از سر کودک بیندازید.

منبع: دانشنامه فرزند

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


7 + = 14

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top