چگونه یک بیمارستان نوزادان را در برابر خطاهای پزشکی محافظت می‌کند

agvthy1m

 

پژوهشگرانی که در سال ۲۰۱۳ در بیمارستانی در میلواکی آمریکا کار می‌کردند، تغییر ساده‌ای در شیوه شناسایی نوزادان ایجاد کردند- تغییری که به نظر آن‌ها می‌توانند از هزاران مورد اشتباه پزشکی در سال جلوگیری کنند.
در حال حاضر نوزادان در واحدهای مراقبت ویژه نوزادان (NICU) اغلب مدت کوتاهی پس از تولدشان با مچ‌بندهایی که نخستین نام‌های موقتی مانند «پسربچه» یا «دختر بچه» بر روی آنها نوشته شده است، شناسایی می‌شوند. این کار منطقی است، زیرا به بیمارستان امکان می‌دهد، حتی زمانی که والدین هنوز نامی برای فرزندانشان انتخاب نکرده‌اند، به‌طور فوری برای نوزاد یک ابزار شناسایی ایجاد کنند.

این شیوه رایج است: یک بررسی نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد از NICU ها از این قرارداد نامگذاری برای شناسایی نوزادانشان استفاده می‌کنند.

اما این رویکرد مشکلی هم ایجاد می‌کند که پژوهشگران در ژورنال Pediatrics به آن اشاره می‌کنند: نام نامتمایزی مانند «پسربچه» (Babyboy) و «دختربچه» (Babygirl) هنگامی که چندین نوزاد پسر و دختر در یک NICU مشخص نام خانوادگی مشابهی دارند، ممکن است باعث اشتباه شود. جدا از اینکه خود ظاهر نوزادان هم خیلی شببه به یکدیگر است!

پژوهشگرانی که در NICU بیمارستان میلواکی کار می‌کردند، رویکرد متفاوتی را اتخاذ کردند: آنان به هر نوزاد نام متمایزی دادند. نوزادی که از مادری برای مثال به نام وندی به دنیا می‌آید، «وندیزگرل جکسون»(Wendy’sGir Jacksonl) نامیده شود،‌نه «دختربچه جکسون» (Babygirl Jackson). امید این بود که به این ترتیب نوزادی را که به وندی جکسون تعلق دارد، آسان‌تر بتوان شناسایی کرد- و اشتباه کردن این نوزاد با نوزادی که برای مثال به برندا جانسون تعلق دارد، سخت‌تر شود.

به نظر می‌رسد این شیوه مؤثر واقع شده باشد. بررسی منتشرشده در ژورنال Pediatrics در این ماه نشان‌دهنده ۳۶ درصد کاهش در تجویزهای الکترونیکی پزشکی برای بیمار اشتباهی در این بیمارستان بود (این تجویزها را می‌توان در سوابق پزشکی بیمار شناسایی کرد، زیرا این تجویز در طول ۱۰ دقیقه کنار گذاشته می‌شود و بعد همان دکتر در طول ۱۰ دقیقه برای بیمار متفاوتی – بیمار درست- تجویز می‌گذارد).

این پژوهشگران می‌نویسند: «نتایج ما از این فرضیه حمایت می‌کند که با اقدام ساده‌ای مانند تغییر دادن روال گذاشتن نام‌های نامشخص بر روی نوزادان می‌توان به‌طور عمده‌ای باعث کاهش خطاهای مربوط به بیمار اشتباهی در NICU شد.»

برخلاف سایر اصلاحات مراقبت‌های بهداشتی که اجرای آن‌ها اغلب نیاز به پول یا کارکنان بیشتری دارد، به نظر می‌رسد انجام این تغییر نسبتاً ساده باشد: فقط کافی است که نامی متفاوت را روی برچسب مچ‌بند نوزاد تایپ کرد تا بتوان به پیشگیری از هزاران خطای بیمارستانی کمک کرد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


7 − = 3

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top