سه عامل مهم در بی اشتهایی کودکان

bebek-beslenme-gidahattihhh

عامل کم اشتهایی کودکان

تفاوت اشتها در کودکان
بعضی از کودکان پرخور و بعضی کم خور هستند. بعضی احتیاج دارند که غذای زیاد بخورند تا وزن معمولی به دست آورند. کودکان کم حرکت معمولاً بیشتر از کودکان فعال و پر جنب و جوش غذا می خورند. به طور استثنایی ممکن است کودکی بدون هیچ بیماری یا بدون هیچ مشکل رفتاری از طرف پدر و مادر، کم اشتها باشد.
اشتهای کودک مانند افراد بالغ از یک وعده تا وعدۀ دیگر و از یک روز تا روز دیگر تفاوت دارد. اشتهای کودکان معمولاً در صبح بسیار کم است و کودکان معمولاً میل ندارند صبح غذایی بخورند. عدم اشنایی پدر و مادر به این حالت طبیعی کودک، ممکن است موجب نگرانی آنها و وادار کردن کودک به غذا خوردن شود.

زمان غذا خوردن و وقت گذرانی در موقع غذا خوردن
اگر زمان غذا خوردن، کوتاه و با عجله باشد، منجر به مشکلات تغذیه ای در کودک می شود. بهتر است کودک را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از غذا خوردن فراخواند و به او فرصت داد که به توالت برود و دست و صورت خود را بشوید تا از حالت هیجان و خستگی بازی خارج شود. وقت گذرانی در موقع غذا خوردن از ۹ ماهگی تا ۲٫۵ سالگی طبیعی است. کودک با غذا بازی می کند. غذا را با قاشق پهن و صاف می کند. گاهی دست خود را داخل غذا می کند و مقداری غذا را بر روی زمین و مقداری را بر سر و روی خود می ریزد.

استقلال در غذا خوردن
کودک از ۵ تا ۶ ماهگی ممکن است تمایل داشته باشد که بطری شیر را با دست خود بگیرد و بنوشد و از ۶ ماهگی تا ۱۲ ماهگی تمایل دارد که خود قاشق را با دست بگیرد و در غذا خوردن شرکت نماید.
اجازه ندادن به کودک برای گرفتن فنجان یا قاشق و جلوگیری از شرکت کردن کودک در غذا خوردن ممکن است موجب خودداری کودک از خوردن غذا شود. شرکت در غذا خوردن از این نظر اهمیت دارد که استقلال و اتکای به نفس در کودک رشد می کند و کودک در آخر سال دوم می تواند مسئول تغذیۀ خود گردد.
کودکی که حس استقلال در او به وجود آید، اگر به او اجازه داده نشود که قاشق یا فنجان را خود به دست بگیرد، بسیار آزرده می شود و ترجیح می دهد که گرسنه بماند تا این که به وسیلۀ مادر به او غذا داده شود. اگر کودک با دست خود مقداری غذا را به سر و صورت و موی خود مالید، مهم نیست، ولی اگر خواست بشقاب غذا را مانند کلاهی بر سر خود بگذارد باید از آن جلوگیری کرد. اگر در این موقع مادر یا اطرافیان به کارهای کودک بخندند، کودک همان عمل را تکرار خواهد کرد و خراب کاری های او بیشتر خواهد شد.

 

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


6 − = 3

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top