تکنیک های کاربردی برای حرفه ای شدن در عکاسی

1

عکاسی، حرفه ای است که دنیای پیچیده ای دارد و برای استاد شدن در این حرفه، می بایست مدام اشتباه کرد و درس گرفت. فراموش نکنید که یادگیری کامل تکنیک های عکاسی برای گرفتن عکس های حرفه ای، ممکن است ماه ها به طول بیانجامد.

چه عکاس مبتدی باشید و یا عکاس نیمه حرفه ای؛ در ادامه چند نکته بسیار کاربردی را معرفی می کنیم که با کمک آن ها می توانید توانایی عکاسی خود را به سطوح بالاتر ارتقا داده و عکاس حرفه ای شوید. ازجمله این تکنیک ها می توانیم به استفاده از پس زمینه های ساده، انتخاب ایزو مناسب، استاد شدن در فلش زدن، محافظت از دوربین در برابر آب، یادگیری مثلث نورگیری، ترکیب بندی مناسب و .. اشاره کنیم.

از پس زمینه های ساده استفاده کنید

همواره سعی کنید که توجه بیننده را به نقطه کانونی تصویر جلب کنید نه به رنگ های تند و عجیب در پس زمینه عکس. برای این منظور می توانید از رنگ های خنثی مانند کرمی یا خاکستری و یا از الگوهای ساده به عنوان عکس پس زمینه خود استفاده کنید.

ایزو مناسب دوربین را انتخاب کنید

با قابلیت ایزو می توانید حساسیت دوربین دیجیتال ازجمله دوربین عکاسی کانن و دوربین عکاسی نیکون به نور را مشخص کنید. مقدار ایزویی که برای دوربین خود انتخاب می کنید به شرایط محیط بستگی دارد. در روز و زمانی که آفتابی است، می بایست مقدار ایزو را پایین انتخاب کنید. در شب و زمانی که هوا تاریک است، می بایست مقدار ایزو را بالا انتخاب کنید. انتخاب ایزوی بالا باعث می شود که نور بیشتری وارد دوربین شود و درنتیجه از تار شدن تصویر جلوگیری شود.

2

در کار با فلش دوربین استاد شوید

با استفاده از نور کامل فلش می توانید سوژه ها را زنده کرده و رنگ و درخشش بیشتری ایجاد کنید. از بکار بردن فلش واهمه نداشته باشید، چراکه نور فلش اگر به درستی استفاده شود، می تواند عکس شما را دیگر تصاویر معمولی متمایز کند.

از دوربین و متعلقات آن در برابر آب محافظت کنید

دوربین های دیجیتال، بسیار به آب و خاک حساس هستند و در صورت کوچکترین بی احتیاطی ممکن است شما را راهی مرکز سرویس کنند. با توجه بالا رفتن قیمت دوربین دیجیتال در سال های اخیر، تعویض دستگاه نیز چندان مطلوب شما نخواهد بود. دوربین ازجمله وسایلی است که به دلیل کاربرد خود، بیشتر در شرایط بد جوی قرار می گیرد. اگر دوربین شما ضد آب نیست، می توانید برای این منظور از بسته های ضدآب دوربین و لنز استفاده کنید. اگر جایی بودید که به این بسته ها دسترسی نداشتید، می توانید یک پلاستیک شفاف را با کش بر روی لنز دوربین بکشید و صاف کنید.

مثلث نورگیری در عکاسی را بلد باشید

سه موضوع اصلی از تنظیمات عکاسی از هر چیزی مهم تر هستند، تا جایی که همه مبحث نورپردازی در عکاسی در این سه موضوع خلاصه می شوند: دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو. توصیه می کنیم اگر زمان تنظیم مثلث نورگیری را دارید، حتماً از آن بی بهره نشوید. در غیر این صورت، تنظیمات دوربین را روی حالت اتوماتیک قرار دهید.

3

 

به دنبال نور خوب باشید

به طور قطع می توان گفت که نور، مهم ترین جنبه عکاسی است. نور می تواند یک لامپ، نور پنجره، نور مستقیم خورشید و یا نور بازتاب شده از یک شیشه باشد. به عنوان مثال، زمانی که می خواهید از یک شخص عکس بگیرید، دقت کنید که نور مستقیماً از بالا بر سر او نتابد. عکاسی در این حالت باعث تاریک شدن چهره خواهد شد. در این حالت بهتر است شخص چند قدم عقب تر برود تا نور بر چهره بتابد. اگر به نور کافی دسترسی ندارید، حتماً از فلش دوربین استفاده کنید.

ترکیب بندی عکس را فراموش نکنید

حرفه ای شدن در ترکیب بندی عکس، کار آسانی نیست و نیاز به تمرین و تکرار دارد. برای این منظور می توانید از تکنیک های مختلفی استفاده کنید. به عنوان ساده ترین تکنیک، از رنگ های متعادل برای تصویر خود استفاده کنید (درواقع سعی نکنید که عمده رنگ تصویر شما منحصر به یک رنگ خاص باشد، بلکه از رنگ های متعادل و نزدیک به هم در تصویر استفاده کنید). به عنوان راهکار دوم، می تواند از قانون سه تایی استفاده کنید. اگر بخواهیم این قانون را به طور ساده توضیح دهیم باید بگوییم که اگر از یک فرد عکس می گیرید و محیط پشت سر آن نیز زیباست، سعی کنید فرد موردنظر در گوشه عکس قرار گیرد و دو سوم عکس محیط اطراف در گوشه دیگر بیفتد.

هنگام نگاه کردن از دریچه دوربین، هر دو چشم را باز نگه دارید

باز نگه داشتن هر دو چشم، زمانی که از دریچه دوربین دیجیتال نگاه می کنید، چند مزیت عمده دارد. اول این که با یک چشم می توانید محیط بیرون از فریم را نیز ببینید تا چیزی از دست ندهید. به عنوان مزیت دوم، در عکاسی پرتره، سوژه با دوربین ارتباط برقرار می کند.

4

سه پایه خوب برای دوربین تهیه کنید

اگر به عکاسی حرفه ای و داشتن عکس هایی باکیفیت علاقه مندید، در کنار خرید دوربین دیجیتال ، می بایست سه پایه ای مناسب نیز خریداری کنید. در انتخاب سه پایه خوب، در عین حال که به سبکی دقت می کنید، به پایداری آن نیز توجه کنید. سه پایه ای که سنگین باشد، پایداری بیشتری نیز خواهد داشت. سه پایه های سبک، پایداری کمتری دارند و در شرایطی مثل وزش باد شدید، بیش از حد می لرزند. موضوع دیگر مقاومت در برابر آب است. اگر در فکر عکاسی در شرایط بد جوی هستید، توجه داشته باشید که نباید گرد و خاک و آب وارد مفصل های سه پایه شود. پس یک بار خرید کنید ولی درست خرید کنید.

همیشه به دنبال پیدا کردن زاویه بهتری برای عکاسی باشید

سعی کنید در هنگام عکاسی، مدام جای خود را تغییر دهید تا زمانی که حوصله داشتید انتخاب کنید ببینید کدام بهتر شده است.

 

 

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


2 − = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top