رایانش ادراکی، افق جدید اینتل در دنیای رایانه ها

1300

شرک اینتل مدت هاست که بر روی “رایانش مبتنی بر ادراک” تأکید دارد. اخبار زیادی پیش از این در مورد بلندپروازی های اینتل برای ورود به این عرصهمنتشر شده است. شواهد حکایت از آن دارد این شرکت بنام و خوشنام در عرصه چیپ های کامپیوتری اکنون بر روی نوعی تکنولوژی کار می کند که می تواند احساسات و زبان بدن شما را بفهمد.

اینتل این پادشاه دنیای PC ها، همیشه در رقابت ها اول نبوده است. به طور مثال این شرکت کمی دیرتر از رقبا به بازار داغ تلفن های هوشمند و تبلت ها وارد شد. اما گویا این بار اینتل قصد ندارد از قافله عقب بیافتد. این شرکت برای متقاعد کردن سازندگان دستگاه های همراه در استفاده از چیپ هایش، مدتی است که به یک حوزه جدید وارد شده، آن هم با رویکردی کاملاً متفاوت و جدید.

در مقوله رایانش ادراکی سعی می شود با استفاده از حرکات، تشخیص صدا ، تشخیص چهره و رابطه میان انسان و کامپیوتر تا حد امکان طبیعی تر، عمیق تر و درونی تر شود. آنیل نادوری یکی از مدیران اجرایی کمپانی اینتل اعتقاد دارد برای تحقق رایانش ادراکی باید کاری کرد که کامپیوترها بتوانند مفهوم “عمق” را درک کنند.

از دید این مدیر اجرایی ، کامپیوترها می بایست تک تک انگشتان دو دست کاربر را بشناسند و حرکات آنها را درک کنند. او عقیده دارد در رایانش ادراکی تنها شناسایی دست کاربر یا تشخیص حضور او کافی نیست و کامپیوتر باید قادر باشد تا تمام رفتارهای ظاهری و اصوات را نیز درک کند.

با این طرز فکر، اینتل تمرکز زیادی را روی توانایی تشخیص عمق در رایانه ها گذاشته، و قصد دارد در نیمه دوم سال آینده با مشارکت شرکت Creative و بهره بردن از دوربین های سه بعدی این شرکت، کامپیوترهای شخصی و تبلتهایی را با مشخصات مورد نظرش به بازار معرفی و عرضه کند.

همانطور که پیشتر نیز بدان اشاره کردیم، اینتل با رویکردی جدید و مدرن وارد این عرصه جنجالی شده است. این شرکت برعکس همیشه این بار از مسیر نرم افزار و تجربه کاربری وارد شده، و در گام بعدی قصد دارد به سراغ سخت افزار برود.

شرکت اینتل این دفعه کار را با تهیه و توزیع SDK و تمرکز بر روی اکوسیستم مورد نظرش آغاز کرده است. اما آنیل نادوری اعتقاد دارد که اکوسیستم مورد نظر اینتل به اندازه کافی پیشرفته شده و اکنون زمان رفتن به سمت سخت افزار و دستگاه های مورد نظر فرا رسیده است.

هم اکنون مشخصه های رایانش ادراکی مورد نظر اینتل تنها با پردازشگرهای Core این شرکت کار می کنند. اما اینتل تصمیم جدی دارد تا با توجه به رونق دستگاه های پرتال ، در آینده ای نزدیک رایانش ادراکی را بر روی چیپ های کم مصرف Atom هم پیاده سازی کند.

رایانش ادراکی برعکس نام ناملموسش، خیلی هم پدیده جدیدی نیست. کینکت مایکروسافت ایکس باکس، یا حتی دستیار صوتی سیری، و یا گوگل now، گونه هایی از رایانش ادراکی به حساب می آیند. اما اینتل قصد دارد پا را از این حیطه فراتر بگذارد.

اینتل بر روی تعاملات کمتر از یک متر تمرکز کرده و می خواهد کاری کند کامپیوتر تمام حالات چهره و انگشتان دست کاربر را درک کند. این ویژگی ها به طور حتم برای همه شرایط مورد نیاز نخواهد بود. به طور مثال افراد برای ساخت اسلاید در پاورپوینت نیازی ندارند که از تکنولوژی های مربوط به جسچر یا حالات چهره استفاده کنند. اما وقتی زمان ارائه اسلایدها فرا برسد، استفاده از حرکات دست و انگشت ها بسیار مفید خواهد بود.

ظاهراً کمپانی اینتل به صورت کامل در حال ورود به یک حوزه جدید است. شاید از این به بعد نام اینتل را تنها در کنار نام پی سی ها و چیپ ها نبینیم. اینتل برای تداوم حضورش در بازار و همچنین برای نمایش قدرتش، به تعبیه تکنولوژی رایانش ادراکی در دستگاه های همراه مشغول شده است.

به طور حتم ژانویه ۲۰۱۴ در CES لاس وگاس خبرهای داغی را در مورد دستاوردهای این شرکت بزرگ در حوزه رایانش ادراکی خواهیم شنید.ما هم مثل شما منتظریم.

نارنجی

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


1 + 8 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top