اپل جهت رفع مشکلات توسعه نمایشگر microLED با TSMC همکاری می کند

Untitled-88

اپل اولین گوشی آیفون مجهز به پنل OLED خود را به تازگی عرضه نموده و چون به کارگیری این پنل اپل را شدیدا به سامسونگ وابسته می سازد،مدتی است این کمپانی در پی راه حلی جایگزین برآمده است. اپل امیدوار است با استفاده از فناوری microLED بتواند این وابستگی را کاهش دهد.

این کمپانی در سال ۲۰۱۴ معتبرترین شرکت توسعه دهنده MicroLED تحت عنوان «LuxVue» را تصاحب کرده بود. در آوریل ۲۰۱۵، اپل در تایوان آزمایشگاهی تاسیس کرد تا در آن تکنولوژی های LuxVue مورد استفاده قرار گرفته و بهبود یابند.

پیش از این اخبار منتشرشده حکایت از تولید آزمایشی نمایشگر‌های microLED اپل در سال ۲۰۱۷ داشتند. اما کوپرتینویی ها در تولید این نوع پنل‌ با چالش‌هایی روبه‌رو شده اند. تولید این محصولات تاکنون با راندمان بسیار پایین و هزینه‌ی تولید بسیار بالا همراه بوده است.

طبق گزارش دیجی‌تایمز اپل تیم تحقیق و توسعه‌ی microLED خود در تایوان را کوچک‌تر کرده و اگر دلیل کاهش تیم تحقیق و توسعه‌ از سوی اپل، کامل شدن روند توسعه‌ی این فناوری و آماده شدن آن برای تولید است؛ در این صورت ادامه‌ی روند تحقیق و توسعه‌ی پنل‌ microLED در آمریکا و مقر اپل انجام خواهد شد.

اما طبق گزارش‌های موجود، اپل تیم تحقیق و توسعه‌ی microLED خود در لانگتَن تایوان را به دلیل برخی مشکلات در راستای انتقال گسترده‌ی چیپ‌های میکرو‌ ال‌ای‌دی‌ به سطوح رسیور، کاهش داده است. ظاهرا سرعت اندک توسعه‌ی این تکنولوژی در کوتاه‌مدت، یکی از موانع بزرگ شرکت‌های مطرح تولیدکننده‌‌ی پنل‌ نمایشگر و علل اصلی عدم رغبت آن‌ها به توسعه‌ی این نوع پنل‌ بوده و اکنون این موضوع اپل را نیز وادار به تغییر استراتژی و تیم کاری خود کرده است.

فناوری microLED در واقع نسخه‌ی بهبودیافته یا به بیان بهتر نسخه‌ی بسیار کوچک‌تر از نظر سایز در مقایسه با LED است؛ به‌طوری‌که در microLED چندین ال‌ای‌دی میکروسکوپی یک پیکسل را تشکیل می‌دهند. بنا بر اطلاعات موجود، این تکنولوژی پنل‌هایی را ایجاد می‌کند که بسیار نورانی‌تر بوده و توانایی ارائه‌ی رنگ‌های غلیظ‌تری را خواهند داشت، ضمن آنکه انرژی بسیار کمتری در مقایسه با پنل‌های اولد مورد استفاده قرار می‌دهند.

طبق برخی اخبار منتشرشده، اپل هم‌اکنون در حال همکاری با TSMC برای توسعه‌ی پنل‌های سیلیکونی (وافرهای سیلیکونی) جدیدی است تا مشکلات ناشی از انتقال چیپ‌های LED را به‌طور کامل رفع کند.

با تکمیل این فناوری احتمال می‌رود همانند اولد‌ در وهله‌ی اول شاهد حضور microLED در اپل واچ باشیم و در ادامه اپل از آن‌ در آیفون‌ بهره بگیرد. با حجم بالای اخبار منتشرشده در مورد مراحل نهایی تولید میکرو‌ال‌ای‌دی‌، احتمال می‌رود در سال آینده شاهد اولین اپل واچ مجهز به این نمایشگر‌ پیشرفته باشیم.

 

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

1 دیدگاه

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


+ 8 = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top