پرچمداران سامسونگ برای خنک شدن تا سال ۲۰۱۹ به لوله های انتقال حرارت متکی خواهند بود

Untitled-81

استفاده از قطعات قدرتمند در گوشی های موبایل موجب افزایش دمای دستگاه می شود، با افزایش تعداد این قطعات، نیاز به راهکارهایی برای جلوگیری از داغ شدگی گوشی ها بیشتر می شود. از این رو تولیدکنندگان موبایل در سال های اخیر به راهکارهای خنک سازی متفاوتی روی آورده اند.

سامسونگ یکی از نخستین کمپانی هایی بود که  استفاده از سیستم خنک کننده مبتنی بر لوله های انتقال حرارت را آغاز کرد. اما لوله‌های انتقال گرما قیمت تمام‌شده‌ی دستگاه را بالا می‌برند؛ به همین دلیل معمولا فقط در پرچم‌دارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرفی اسمارت فون های میان رده و اقتصادی به خاطر اینکه اصلاً داغ نمی شوند نیازی به سیستم خنک کننده هم ندارند.

به همین خاطر لوله‌های انتقال گرما تنها در محصولات پریمیوم که قیمت بالایی دارند استفاده می شوند. سامسونگ یکی از نخستین کمپانی هایی بود که  استفاده از سیستم خنک کننده مبتنی بر لوله های انتقال حرارت را آغاز کرد . این شرکت استفاده از لوله‌های انتقال گرما (heat pipe) را از گلکسی اس ۷ شروع کرد و از آن پس این لوله ها را در پرچم‌دارهای سری اس و نوت به کار برد.

بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می دهند از طراحی های متفاوتی برای مدیریت حرارت استفاده کنند. یکی از این روش های جایگزین تعبیه محفظه های بخار است. این راهکاربا اینکه انتقال حرارت را بهینه تر می کند، هزینه تولید گوشی را افزایش داده و علاوه بر این، نسبت به لوله های بخار به تخصیص حجم بیشتری نیاز دارد.

محفظه‌های بخار یکی از بهترین راه‌های انتقال گرما هستند که در پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته به کار می‌رود. تامین کنندگان سراسر جهان در حال تلاش برای کاهش قطر این محفظه ها هستند. برخی تولیدکنندگان موفق شده‌اند محفظه‌هایی با ضخامت ۰.۴ میلی‌متر بسازند. بر اساس گزارش‌های منتشرشده، بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند در حال آزمایش محفظه‌های بخار هستند اما تا کنون هیچ‌کدام گوشی مجهز به آن تولید نکرده‌اند.

استفاده از محفظه‌های بخار در حال عمومیت پیدا کردن در لپ‌تاپ‌ها است؛ چرا که در لپ‌تاپ‌های مختص بازی این روش می‌تواند در کنترل دما بسیار موثر باشد. محفظه‌های بخار حتی در اولترابوک‌های بسیار باریک نظیر asus Zenbook Flip S که تنها ۱۰.۹ میلی‌متر ضخامت دارند نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

در حالی که گفته می شد سامسونگ به استفاده از راهکار لوله‌های انتقال گرما  در سال ۲۰۱۸ خاتمه می دهد، منابع زنجیره تامین کنندگان کمپانی کره ای می گویند که این موضوع صحت نداشته و لوله های انتقال حرارت کماکان در پرچمداران سال ۲۰۱۸ سامسونگ باقی می مانند.

منابع نزدیک به سامسونگ می‌گویند محفظه‌های بخار به احتمال زیاد در پرچم‌دارهای سال ۲۰۱۹ به کار خواهند رفت؛ اما فراگیری آنها به میزان کاهش ابعادشان و نیز قیمت احتمالی شان وابسته است.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


− 5 = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top