پرینتر جوهر افشان بخریم یا لیزری؟ کدام بهتر است؟

1

اولین سوال بسیاری از افرادی که قصد خرید پرینتر دارند این است که پرینتر لیزری بخریم یا پرینتر جوهر افشان؟ پرینتر جوهر افشانی چه مزایایی دارد؟ چه ویژگی هایی، پرینترهای لیزری را نسبت به پرینترهای جوهر افشان متمایز کرده است؟ هر کدام از پرینترهای جوهر افشان و لیزری نسبت به همدیگر، چه مزایا و معایبی دارند؟

اگر از تفاوت ها و ویژگی های مدل های مختلف پرینتر جوهر افشان و لیزری اطلاع نداشته باشید، ممکن است دچار اشتباه شده و پرینتری که مناسبتان نیست را خریداری کنید. بنابراین قبل از اقدام برای خرید پرینتر، در ابتدا لازم است که با ویژگی ها و قابلیت های هر کدام از پرینترهای لیزری و جوهر افشان آشنا شوید تا در نهایت بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک از پرینترهای لیزری یا جوهرافشان می تواند مناسب شما باشد.

مهم ترین تفاوت پرینتر لیزری با پرینتر جوهرافشان در نوع کارتریج مصرفی است. چاپگرهای لیزری از کارتریج تونر استفاده می کنند؛ در حالی که پرینترهای جوهرافشان دارای کارتریج جوهر می باشند. کارتریج پرینترهای لیزری که به کارتریج های تونر نیز معروف هستند، حاوی پودر می باشند. پودری که در کارتریج های لیزری استفاده می شود، یک ماده جامد است که خاصیت مغناطیسی (آهنربایی) دارد. امروزه برای افزایش کیفیت چاپ، به جای اکسید و کربن از نوعی پلیمر استفاده می شود. این ذرات برای چسبیده شدن به کاغذ، با استفاده از یک درام الکترواستاتیکی ذوب شده و به وسیله غلتک های حرارتی بر روی کاغذ چاپ می شوند. در این نوع پرینترها، دستور چاپ توسط پودر یا درام صادر می شود. در مقابل، ماده استفاده شده در کارتریج های جوهری، از جنس مایع است. نحوه کار این کارتریج ها بدین صورت است که قطرهای ریزی از جوهر از طریق نازل های کوچک، در چاپ یک پرینتر جوهر افشان قرار داده می شود و در هنگام چاپ بر روی صفحه قرار می گیرد. در پرینترهای جوهر افشان ازجمله پرینتر hp ، پرینتر اپسون و یا  هر مدل و برند دیگری، دستور جاپ بر روی کاغذ توسط جوهر و هد کارتریج انجام می شود.

پرینترهای جوهر افشان می توانند نمودارهای رنگی و عکس های براق چاپ کنند. این نوع پرینترها در چاپ نوشته ها، به خوبی و خوانایی پرینترهای لیزری عمل نمی کنند. بنابراین، در ابتدا می بایست مشخص کنید که قصد چاپ چه نوع فایلی را دارید. اگر قصد چاپ عکس با رزولوشن بالا را دارید، می بایست به دنبال خرید یک پرینتر جوهرافشان باشید. در مقابل، اگر نیاز به یک پرینتر برای چاپ اسناد دقیق سیاه و سفید دارید، پرینتر لیزری می تواند مناسب شما باشد. البته از برخی مدل های جدید پرینترهای لیزری، می توانید برای چاپ تصاویر با کیفیت متوسط نیز استفاده کنید.

2

اگر بیشترین استفاده شما از پرینتر، چاپ اسناد متنی سیاه و سفید است، توصیه می شود به دنبال بررسی و خرید پرینترهای لیزری باشید. پرینترهای لیزری می توانند در هر دقیقه، حداقل ۲۰ برگ را چاپ کنند. این درحالی است که پرینترهای جوهرافشان می توانند در هر دقیقه، حداکثر ۶ برگ را چاپ کنند. از این رو، سرعت چاپ در پرینترهای جوهر افشان نسبت به پرینترهای لیزری کمتر است.

به عنوان یک نکته دیگر، قیمت پرینتر لیزری و جوهرافشان را در کنار هزینه های شارژ کارتریج بررسی کنید. پرینترهای جوهر افشان در مقایسه با پرینترهای لیزری قیمت کمتری دارند؛ این درحالی است که کارتریج پرینترهای جوهرافشان زودتر تمام می شود. همچنین هزینه شارژ کارتریج پرینترهای جوهرافشان در مقایسه با پرینترهای لیزری بالاتر است.

به عنوان یک معیار دیگر، فضای خود را درنظر بگیرید. اندازه پرینترهای لیزری و جوهر افشان متفاوت است. پرینترهای جوهر افشان مناسب افرادی هستند که در فضای دفتر و یا محیط کار با محدودیت روبرو هستند. این نوع پرینتر ها حمل پذیری آسانی داشته و به راحتی می توانید بر روی میز یا قفسه خود جابجا کنید. در مقابل، پرینترهای لیزری اغلب بزرگ تر بوده و نیاز به یک نقطه مشخص در محل کار یا خانه شما دارند.

3

هزینه مواد مصرفی در پرینترهای جوهرافشان نسبت به پرینترهای لیزری بالاست و همچنین این نوع پرینترها، کندتر از پرینترهای لیزری کار می کنند. درنظر داشته باشید که مدت زمان آماده سازی پرینترهای لیزری برای چاپ طولانی بوده و برخلاف مدل جوهرافشان، کلی وقت شما را خواهند گرفت. دستگاه های لیزری به جنس برگه نیز حساس هستند.

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


− 5 = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top