چند نکته کاربردی در نگهداری از ویدئو پروژکتور

1

ویدئو پروژکتور از وسایل ارزشمندی الکترونیکی محسوب می شود که از آن می توان برای ارائه در مکان های مختلف استفاده کرد. همانند هر وسیله دیگری، ویدئو پروژکتور نیز نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. در ادامه سعی داریم مهم ترین نکاتی که می بایست در خرید ویدئو پروژکتور درنظر بگیرید را معرفی کنیم.

 1. برای ویدئو پروژکتور خود منبع تغذیه پایدار تهیه کنید. منبع تغذیه ناسازگار و یا معیوب، باعث تولید گرمای بیش از حد لامپ پروژکتور شده و درنتیجه منبع تغذیه به شدت کاهش یافته و درنتیجه عمر لامپ کم می شود.
 2. از قرار دادن مستقیم ویدئو پروژکتور در معرض مستقیم نور آفتاب، وسایل گرمایشی، بر روی فرش و یا اشیای نرم، جداً بپرهیزید. همچنین برای بهره مندی از طول عمر طولانی تر، توصیه می کنیم از قرار دادن وسایل سنگین و تجهیزات بر روی پروژکتور اجتناب کنید.
 3. در هنگام راه اندازی، می بایست حداقل ۶۰ سانتی متر فضای آزاد در اطراف پروژکتور درنظر بگیرید. تحت هیچ شرایطی نباید مسیر جریان هوای پروژکتور را مسدود و یا محصور کنید. عدم تهویه گرما به این معناست که گرمایی که در پروژکتور ایجاد می شود، نمی تواند خارج شود و درنتیجه ممکن است بخش های داخلی دستگاه آسیب ببیند.
 4. به عنوان معیار دیگر، دمای مناسب برای کارکرد مطلوب ویدئو پروژکتور را رعایت کنید. دمای مناسب برای کارکرد ویدئو پروژکتور حدوداً بین ۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد است. از این رو، استفاده از دستگاه در دمای زیر ۵ درجه و بالای ۳۵ درجه سانتی گراد ممکن است باعث آسیب دیدگی به دستگاه شود. وضعیت زمانی بدتر می شود که بدانید این خسارت تحت پوشش گارانتی اکثر شرکت های تولیدکننده قرار نمی گیرد.

2

 1. فیلتر ویدئو پروژکتور را می توانید در هر دوره سه ماهه با یک اسپری کمپرس هوا تمیز کنید. اگر از ویدئو پروژکتور در یک محیط پر گرد و غبار استفاده می کنید، به تعداد دفعات بیشتری نیاز دارید. در هنگام تمیز کردن فیلتر پروژکتور دقت کنید که هرگز لامپ پروژکتور را لمس نکنید. روغن های طبیعی سر انگشتان شما ممکن است به لامپ دستگاه آسیب برساند.
 2. ویدئو پروژکتوری که روشن است را به هیچ عنوان جابجا نکنید. برای حمل و نقل دستگاه، حتماً آن را خاموش کنید و مراقب وارد آمدن ضربه فیزیکی به دستگاه باشید. همچنین قبل از قرار دادن ویدئو پروژکتور در کیف، از سرد بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 3. هنگامی که ویدئو پروژکتور خاموش می شود، فن ویدئو پروژکتور تا دقایقی به خنک کردن ویدئو پروژکتور و لامپ آن ادامه می دهد. تحت این شرایط، دوشاخ دستگاه را از برق نکشید و به لامپ چشمک زن پروژکتور توجه کنید.
 4. لنز ویدئو پروژکتور را می بایست ماهانه حداقل یکبار تمیز کنید تا تصاویر ارسالی باکیفیت را بتوانید در حد مطلوب از پروژکتور دریافت کنید. برای این منظور، می بایست از یک پارچه خشک، نرم و بدون پرز استفاده کنید. همچنین می توانید برای پاک کردن لنز ویدئو پروژکتور از الکل ایزوپروپیل نیز استفاده کنید. در مقابل، حلال ها و یا مواد شوینده قوی ممکن است به لنز دستگاه آسیب جدی وارد کند.
 5. دستگاه را به طور مداوم روشن و خاموش نکنید. روشن و خاموش کردن های متوالی دستگاه ممکن است به رشته های لامپ آسیب برساند.
 6. در صورتی که برای طولانی مدت، قصد استفاده از ویدئو پروژکتور را ندارید، حتماً دستگاه را از برق بکشید و باتری های ریموت کنترل را خارج کنید.
 7. حدالمقدور ویدئو پروژکتور را در اتاق های مملو از کثیفی، گرد و غبار و دود استفاده نکنید. گرد و غبار می تواند به لنزهای دستگاه شما آسیب برساند.

3

در انتها لازم می دانیم که با مهم ترین معیارها در خرید ویدئو پروژکتور آشنا شوید. شدت روشنایی، یکی از اصلی ترین فاکتورهایی است که می بایست در هنگام خرید ویدئو پروژکتور درنظر داشته باشید. به طور کلی برای کلاس درس و یا اتاق کنفرانس به حداقل ۲۵۰۰ لومن، برای استفاده از ویدئو پروژکتور به عنوان سینمای خانگی به حداقل ۱۵۰۰ لومن و برای سالن سخنرانی و یا مسجد کوچک به حداقل ۵۰۰۰ لومن روشنایی نیاز دارید. رزولوشن، دومین معیاری است که می بایست در خرید ویدئو پروژکتور درنظر بگیرید. رزولوشن، شاخصی است که تعداد پیکسل های تولید شده توسط ویدئو پروژکتور را نشان می دهد. برای مدارس و سینمای خانگی، رزولوشن ۸۰۰*۶۰۰ یا SVGA، برای شرکت ها و دانشگاه، رزولوشن ۷۶۸*۱۰۲۴ یا XGA، برای سینمای خانگی و سینما، رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ یا Full HD و برای سینما، رزولوشن ۲۱۶۰×۱۲۸۰ یا ۴K مناسب می باشد. کنتراست ویدئو پروژکتور، سومین معیاری است که می بایست در خرید ویدئو پروژکتور درنظر بگیرید. هرچه نسبت کنتراست تصویر بزرگ تر باشد، به این معنی است که فاصله بین سفیدترین نقطه و سیاه ترین تصویر بیشتر بوده و درنتیجه رنگ ها در فاصله مرزی بین دو رنگ مجاور، بهتر تفکیک می شوند. به عنوان فاکتور چهارم، تصحیح حالت ذوزنقه ای را درنظر بگیرید. تصحیح حالت ذوزنقه ای به شما کمک می کند که بتوانید تصاویر ویدئو پروژکتور را در حالت صحیح و نرمال نمایش دهید.

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


7 − = 3

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top