جولان هنر ایرانی در دنیا

kfryhr5x

 

این گزارش که در شماره یکشنبه یکم آذر ۱۳۹۴ خورشیدی انتشار یافته است، می افزاید: در یکسال گذشته و به ویژه در چند ماه اخیر که خبر به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای در رسانه ها منتشر شد، میزان حضور گروه های موسیقی ایرانی برای برگزاری کنسرت در خارج از کشور و همچنین سفر گروه های موسیقی خارجی به ایران، افزایش داشته است. این در حالی است که در دیگر حوزه های هنری از جمله سینما و هنرهای تجسمی در قالب فروش در حراجی ها و برگزاری نمایشگاه ها نیز شمار تعامل های بین المللی بسیار بیشتر از کنسرت های موسیقی بوده است.
به هر حال همان گونه که وزیر ارشاد اسلامی نیز روز گذشته در نمایشگاه آثار فریده لاشایی گفته است: آنچه ما به عنوان برجام از آن یاد می کنیم، توافق های بین ایران و کشورهای شش گانه است که آثار مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و هنری داشته و فکر می کنم ما وارد دوره جدیدی شده ایم که در این دوره تعامل و همکاری های بین المللی ما قطعا افزایش پیدا خواهد کرد و ما می توانیم آثار هنرمندان ایرانی را در موزه ها و نمایشگاه های بزرگ دنیا عرضه کنیم که این همکاری ها دوطرفه خواهد بود.
بر همین اساس، برگزاری قریب به یکصد نمایشگاه هنری تجسمی از سوی هنرمندان ایرانی در خارج از کشور در طول چند ماه گذشته، به خوبی نشان دهنده افزایش تعامل های بین المللی در این حوزه است. کما اینکه در داخل کشور نیز پویایی حوزه فرهنگ به خوبی مشاهده می شود. برای مثال فروش آثار تجسمی در طول یکسال گذشته در خلال نمایشگاه ها و به ویژه «حراج بزرگ تهران» و «هفت نگاه» نسبت به سال های گذشته افزایش بسیار بالایی را تجربه کرده است؛ فروش امسال حراج بزرگ تهران بسیار بیشتر از فروش سال گذشته بود. این رشد فروش همزمان در بازار سینما و کتاب نیز رخ داده است. بنابراین می توان گفت که در فاصله یک سال، هنرهای ایرانی بسیار بیشتر از سال گذشته خود فروش رفتند. با این مقدمه می توان بیشتر و دقیق تر منظور معاون هنری وزیر ارشاد را دریافت که سال ۸۹ در گفت وگویی با خبرنگاران گفته بود: اولویت ما آن است که از جایگاه جهانی هنر ایران اعاده حیثیت کنیم و سعی کنیم تعامل فرهنگی با جهان را به میزانی که شایسته هنر ایرانی باشد، گسترش دهیم.
این در حالی است که میزان استقبال هنرمندان و خریداران هنری جهانی از آثار ایرانی در مدت اخیر، قابل توجه است و رقم فروش برخی از برجسته ترین آثار ایرانی گاهی اوقات حاضران در حراجی های بزرگ را شگفت زده می کند. پرویز تناولی یکی از هنرمندان برجسته ایرانی که در حوزه آثار تجسمی جهان به عنوان یک برند شناخته می شود، با تصدیق این مطلب، از تسخیر دل و چشم بینندگان خارجی با تماشای آثار ایرانی خبر می دهد.
شاهکارهایی که خارجی ها را انگشت به دهان می کند
پرویز تناولی با بیان اینکه ایرانی ها از گذشته در هنر خیلی پیشرو بودند، گفت: تلفیق هنر ایرانی و خارجی توسط آنها شاهکارهایی را به وجود آورد که خارجی ها را انگشت به دهان می کند. تناولی در مراسم رونمایی از سه کتاب «سرامیک»، «طلسم» و «نمکدان» که به تازگی تجدید چاپ شده اند، به انتشار کتاب «زنان فرنگی» در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: ایرانی ها ۴۰۰، ۵۰۰ سال پیش با تصاویر زنان فرنگی آشنا شدند. پادشاهان و اشراف سفارش دادند که نقش این زنان را در کاخ ها کار کنند. بعد که چاپ به وجود آمد تصاویر چاپ شده از این چهره ها به عنوان سوغاتی های گرانقدری بود که در خانه های اشرافی یک متاع گرانقیمت محسوب می شد. حالا اینها متروکه می شود و از بین می رود. حس می کنم اگر من این کار را نکنم، کس دیگری هم این کار را نمی کند. ایرانی ها در هنر خیلی پیشرو بودند و تلفیق هنر ایرانی و خارجی توسط آنها شاهکارهایی را به وجود آورد که خارجی ها را انگشت به دهان می کند.
گسترش تقاضا برای هنر ایرانی و همچنین مطرح شدن نام ایران در فضای فرهنگی جهان به عنوان یک کشور فرهنگی، موقعیت کشورمان را در تعاملات بین المللی و دیپلماسی فرهنگی در قیاس با چند سال گذشته بسیار ارتقا بخشیده است.بی تردید در ادامه همین روند است که چنانچه وزیر ارشاد نیز تایید کرده، قرار است به زودی یک حراجی بزرگ بین المللی برای فروش آثار تجسمی در ایران برگزار شود. تا نام ایران به عنوان یکی از پایتخت های معدود هنرهای تجسمی در جهان، شناخته شود.
برگزاری حراج های بین المللی در ایران
روز گذشته علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فراهم شدن امکان برگزاری حراج های بین المللی در ایران پس از لغو تحریم ها خبر داد. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه آثار فریده لاشایی در موزه هنرهای معاصر تهران در گفت وگو با خبرگزاری مهر، درباره تاثیر لغو تحریم ها در حوزه هنرهای تجسمی و امکان برگزاری حراج های بین المللی در ایران از جمله حراج کیش توضیح داد: قرار بود فردی در کیش حراج بین المللی برگزار کند که صحبت هایی با او صورت گرفته و حالا این امکان وجود دارد که این حراج در منطقه ما برگزار شود.
وی افزود: به هر حال این فضای جدیدی است، چرا که هم موزه های دنیا دنبال این هستند که آثار هنر معاصر و مدرن ما را که در مخازن موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می شود به امانت بگیرند که در این زمینه قراردادی هم با آلمان منعقد شده و ایتالیا نیز خواهان برخی از آثار این گنجینه است و هم اینکه ما به دنبال آن هستیم که آثار هنرمندان ایرانی را که در سراسر دنیا پراکنده است جمع آوری کنیم مثل آثار فریده لاشایی در این نمایشگاه که از داخل و خارج کشور گردآوری شده است و کار بسیار ارزنده ای صورت گرفته است. جنتی درباره امکان برگزاری یک حراج بین المللی همچون کریستی در ایران اظهارکرد: حراجی مثل کریستی، محصول ۲۰۰ سال سابقه است و ما باید خودمان یک حراج بین المللی ابداع کنیم. تاکنون هرچه انجام شده داخلی بوده و مجموعه داران و هنرمندان ایرانی خریدار آثار هنری بوده اند، اما اکنون باید ترتیبی داده شود که خریداران خارجی هم بتوانند وارد ایران شوند. در این زمینه حراج تهران اگرچه خوب بوده اما باید بتواند به صورت بین المللی برگزار شود.
برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


− 3 = 3

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top