آیا جوشاندن آب همان عمل تصفیه آب را انجام می دهد؟

1

یکی از روش هایی که اکثر افراد برای تصفیه آب در منزل و سفر استفاده می کنند، جوشاندن آب است. اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا جوشاندن آب بر تصفیه آب تأثیرگذار است؟ جوشاندن آب دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟ آیا جوشاندن آب، مواد شیمیایی را از بین می برد؟ آیا جوشاندن می تواند ذرات را از بین ببرد؟ آیا جوشاندن آب می تواند مزه آب را عوض کند؟

جوشاندن آب دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

احتمالاً برای شما نیز پیش آمده است که برای طبیعت گردی به مقصدی رفته باشید و تنها آبی که به آن دسترسی دارید، آب ساکن و یا آبی است که احتمال می دهید حیوانات از آن نوشیده باشند؟ در این شرایط، شما به دنبال راه حلی هستید که باکتری ها و انگل های موجود در آب را از بین ببرید. در این شرایط، ساده ترین راهکار، جوشاندن آب است. با جوشاندن آب، هیچ ارگانیزم زنده ای در آب وجود نخواهد داشت و هر آنچه که هست، خواهد مرد. پس، جوشاندن آب به عنوان یک ضدعفونی کننده عالی عمل می کند.

آیا جوشاندن آب مزه آن را عوض می کند؟

جوشاندن آب باعث می شود که باکتری های موجود در آب از بین برود، ولی اگر آب در اثر ترکیب با مواد معدنی و یا هر ماده دیگری، بدمزه شده باشد، جوشاندن آب، تأثیری بر مزه آن نخواهد داشت. برخی مواقع پیش می آید که کتری را بر روی زغال قرار می دهید. در این صورت ممکن است، آب مزه زغال به خود بگیرد. توصیه می شود که در چنین مواقعی، کتری را به گونه ای بر روی آتش قرار دهید که با آن تماس مستقیم نداشته باشد.

2

آیا جوشاندن آب، مواد شیمیایی و سموم دیگر را حذف می کند؟

جوشاندن آب، بر زنگ زدگی آب، نمک و سایر مواد شیمیایی، خاک، گرد و غبار تأثیری نداشته و از این رو برای از بین بردن این مواد، به فیلتر نیاز دارید. جوشاندن مانند کلر، تمامِ ناخالصی های شیمیایی آب را آزاد نمی کند و نمی تواند به طور مؤثر ناخالصی های محلول مانند سرب، آرسنیک، کلسیم، منیزیم نمک و نیترات را جدا کند.

آیا جوشاندن آب بر کلر آب تأثیرگذار است؟

جوشاندن آب می تواند آب را از طریق از بین بردن املاح و میکروب های داخل آب، تصفیه کند. واقعیت آن است که تصفیه آب با حرارت (جوشاندن آب آشامیدنی) کلر آب آشامیدنی را از بین نمی برد. برای حذف کلر موجود در آب آشامیدنی می توانید از لیمو استفاده کنید. به ازای هر لیتر آب، سه قطره لیمو به آن اضافه کنید. به عنوان روش دوم، می توانید آب را در فضای آزاد قرار دهید که برخی میکروب ها با هوا ترکیب شده و درنتیجه از بین بروند. به عنوان راهکار سوم، می توانید از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنید.

چگونه ذرات در آب را فیلتر کنیم؟

بهترین راه برای از بین بردن ذراتی که با جوشاندن، از بین نمی روند، استفاده از دستگاه تصفیه خانگی است. در این بخش، لازم می دانیم با عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا شوید. دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند طی چند مرحله فیلتر سازی، آبی کاملاً سالم به شما تحویل دهد. در مرحله اول فیلتر، املاح درشت آب حذف می شود. این املاح می تواند شامل شن و ماسه و یا رسوبات ریز جدا شده از جداره داخلی لوله ها باشد. فیلتر مرحله دوم، فیلتر کربن فعال است که دارای خاصیت جذب سطحی است و قادر است کلر، مواد شیمیایی آلی، گازهای شیمیایی محلول در آب، تری هالومتان ها (محصول فرعی کلرزنی)، آفت کش ها، بو و همچنین طعم نامطبوع آب را حذف کند. فیلتر سوم، فیلتر کربن بلاک نام دارد. عملکرد این فیلتر، دقیقاً مشابه فیلتر مرحله اول است؛ با این تفاوت که در این مرحله، دقت تصفیه آب به یک میکرون می رسد. این دقت بالا باعث می شود که ذرات معلق که در مرحله اول از آب حذف نشده بودند، از آب حذف شده و آب کاملاً شفاف شود. فیلتر چهارم، فیلتر اسمز معکوس است که قلب دستگاه تصفیه آب خانگی نیز نامیده می شود. فیلتر اسمز معکوس، ناخالصی های محلول در آب ازجمله نیترات، سرب، جیوه، ارسنیک و همچنین فلزات سنگین مضر را حذف می کند. از این رو، این روش می تواند ۹۰ تا ۹۸ درصد از املاح موجود در آب را کاهش دهد.

3

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


7 + = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top