از سماورها بیشتر بدانید

174

همگان بر این نکته صحه می گذارند که چای یکی از نوشیدنی های مرسوم و البته محبوب نزد ما ایرانیان است. نوشیدنی یی که این روزها طعم و کیفیت متنوعی از آن را در بازار شاهد هستیم . این رشد تنوع البته تنها به چای محدود نشده و چنین تنوعی را در مورد وسایلی که این نوشیدنی با آن مهیا می شود نیز وجود دارد.

سماور، کتری و قوری های روگازی، کتری های برقی یا انواع دستگاه های چای ساز از متداول ترین وسایلی هستند که برای دم کردن چای از آنها استفاده می شود. وسایلی که هرکدام سهمی از میزان فروش لوازم خانگی بخصوص لوازم آشپزخانه را در اختیار دارند.

اما هر کدام از این وسایل دارای انواع گوناگون و متنوعی هستند که گاهی اوقات انتخاب بین نمونه های گوناگون این کالاها را برای خریدار کمی مشکل می کند. به همین دلیل در این بخش ما ضمن معرفی یکی از وسایل تهیه چای یعنی سماور،  نکاتی که حین خرید این کالا باید مد نظر قرار دهید ذکر می کنیم تا کمکی باشد برای انتخاب بهتر در هنگام خرید و انتخاب این وسیله مهم و پرکاربرد.

همانطور که می دانید سماور یکی از کالاهای قدیمی است که برای تدارک یک چای لب سوز ، لب دوز و لبریز مورد استفاده قرار می گرفته و امروزه نیز همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده و  استفاده می شود. این وسیله در انواع ذغالی، برقی، گازی و نفتی موجودند که البته دو دسته سمارهای برقی و گازی این روزها کاربر بیشتری نسبت با سایرین دارند و نمونه های نفتی قدیمی به دلیل سختی در کار کردن با آنها چندان مورد استفاده خانگی قرار نمی گیرند.

سماورهای برقی هم با توجه به بالابودن هزینه های مصرفی این انرژی ، این روزها کمتر از نمونه های گازی مورد توجه قرار می گیرند. در نتیجه می توان گفت در میان سماورها ،نمونه های گازی هستند که پرمخاطب تر هستند.

البته بهتر است هنگام خرید سماورهای گازی باید به این موضوع دقت داشته باشید که برخی از انواع این سماورهای گازی، فاقد ترموکوپل بوده و متأسفانه همین امر می تواند یک امتیاز منفی برای آنها محسوب شود.

از اهمیت ترموکوپل همین بس که این قطعه، جریان گاز را هنگام خاموش شدن سماور به علت وزش باد یا قطع موقتی گاز، کاملا قطع و از انتشار گاز در منزل جلوگیری می کند.

در نتیجه استفاده از سماور گازی فاقد ترموکوپل می تواند منجر به بروز خسارات جبران ناپذیری شود. همچنین بسیار پراهمیت است که حتما سماوری خریداری کنید که دارای نشان استاندارد باشد.

حال سمارو برقی یا گازی باشد فرقی نمی کند، ولی وجود این علامت ، اهمیت زیادی در تضمین عملکرد سماور و همچنین سلامتی و ایمنی کار با آن دارد. برچسب مصرف انرژی از دیگر مواردی است که باید قبل از خرید سماور یا هر وسیله مصرف کننده انرژی به آن توجه داشته باشید.

پرشین پرشیا

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


8 − = 3

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top