اسکاچ و سیم ظرفشویی را چطور تمیز کنیم؟

1

آشپزخانه در عین حال که به عنوان نمادی از پاکیزگی در خانه به شمار می رود، می تواند با فراهم آوردن یک فضای مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها، به عنوان یکی از آلوده ترین مکان های خانه محسوب شود. سیم و اسکاچ موجود در سینک ظرفشویی در عین حال که  می تواند وسیله ای برای از بین آلودگی ظروف باشد، ممکن است آلودگی های زیادی را نیز جذب کند.

بسیاری از افراد فکر می کنند که اسکاچ و سیم ظرفشویی که به طور مداوم برای تمیز کردن وسایل داخل آشپزخانه و همچنین ظرف های داخل سینک ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرند، جزو تمیزترین وسایل داخل آشپزخانه هستند. بر اساس نظر این دسته از افراد، این مواد به طور مداوم در تماس با مواد شوینده و آب بوده و عاری از هر نوع میکروبی می باشند! از این رو، شاهد آن هستیم که خانم های خانه دار به نظافت و بهداشت تمام وسایل آشپزخانه دقت می کنند به جز سیم و اسکاچ ظرفشویی. اگر شما نیز این گونه فکر می کنید، باید بدانید که سخت در اشتباه هستید و می بایست به دنبال یافتن راهی برای از بین بردن میکروب های این وسایل باشید. حفره های ریز اسفنج ظرفشویی، محل مناسبی برای تجمع و رشد باکتری سالمونلا محسوب می شود که می تواند سبب انتقال آلودگی به ظروف و مواد غذایی شود. همچنین می توان به باکتری دیگری به نام «کمپیلوباکتر» اشاره کرد که از عوامل بروز سندروم «گیلن باره» بوده و ممکن است باعث ایجاد فلج اندام ها شود. این باکتری ها به اعصاب محیطی اطراف مغز گسترش می یابند و روی حرکات بدن تأثیر می گذارند. نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد که اسفنج های آشپزخانه، ۲۰۰ هزار بار کثیف تر و آلوده تر از توالت است.

2

بسیاری از افراد در هنگام شستشوی ظروف در سینک ظرفشویی اخوان ، سینک ظرفشویی استیل البرز و یا هر مدل دیگری، مرتکب یک اشتباه بزرگ می شوند. اسکاچ و سیم ظرفشویی را در داخل سینک ظرفشویی به حال خود رها می کنند، به امید این که با هر بار باز کردن شیر ظرفشویی، سیم ظرفشویی نیز خیس و تمیز شود. غافل از این که سیم و اسکاچ ظرفشویی مرطوب، محل بسیار مناسبی برای رشد انواع مختلفی از باکتری و میکروب هاست. اسکاچ و سیم ظرفشویی را بعد از هر بار شستشوی ظروف، با آب داغ و مایع ظرفشویی شسته و بعد از فشردن کامل آب آن، در مجاورت هوا قرار دهید تا کامل خشک شود.

البته هر چند وقت یکبار می بایست برای از بین بردن کامل میکروب ها و باکتری ها از سطح ظروف، آن ها را ضدعفونی کنید. برای ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی خود می توانید از راه های مختلفی استفاده کنید. به عنوان راهکار اول، برای ضدعفونی کردن اسکاچ و سیم ظرفشویی، آن ها را در مجاورت مستقیم آفتاب قرار دهید. تابش نور آفتاب می تواند بسیاری از میکروب ها را از بین ببرد. به عنوان راهکار دوم، یک واحد محلول سفیدکننده حاوی کلر (وایتکس) را با ۹ واحد آب در ظرفی مخلوط کنید و اسفنج را به مدت یک دقیقه در داخل آب غوطه ور کنید. البته توصیه می کنیم که نسبت محلول سفیدکننده از یک دهم بیشتر نبوده و اسفنج را بیشتر از یک دقیقه در داخل محلول نگه ندارید. سپس اسفنج را با آب به خوبی بشویید و در معرض آفتاب قرار دهید تا کامل خشک شود. نتایج تحقیق های مختلف نشان می دهد که این روش می تواند بخش عمده ای از میکروب ها را از بین ببرد. به عنوان راهکار سوم، می توانید یک کاسه را از آب پر کرده و بعد از قرار دادن اسفنج در داخل آب، آن را به مدت دو تا ۵ دقیقه در داخل مایکروویو قرار دهید تا آب به نقطه جوش برسد. حرارت بالا به منافذ اسفنج نفوذ کرده و ارگانیسم ها را نابود می کند. حرارت دادن در داخل آب جوش و سرکه نیز می تواند به ضدعفونی کردن سیم و اسکاچ ظرفشویی کمک کند.

3

البته به دو نکته مهم نیز توجه کنید:

  • اسکاچ و سیم ظرفشویی قیمت زیادی ندارد، پس بهتر است هر دو هفته یکبار اسفنج و اسکاچ پاره شده را با اسکاچ نو جایگزین کنید.
  • اسکاچ و سیم ظرفشویی را از اسکاچی که برای نظافت کردن سطوح آشپزخانه، سینک و یا تخته پاک کن مرغ و ماهی که در تماس مستقیم با خون و زایدات گوشت و ماهی و مرغ هستند، جدا کنید. چرا که این نوع اسفنج ها به شستشوی دقیق تری نیاز دارند.

البته تمیز کردن سینک ظرفشویی نیز به اندازه تمیز کردن سیم و اسکاچ ظرفشویی اهمیت دارد. از این رو لازم می دانیم که با روش های متفاوت تمیز کردن سینک ظرفشویی آشنا شوید. برای تمیز کردن سینک ظرفشویی به هیچ عنوان از سفیدکننده و جرم گیر استفاده نکنید. چرا که این مواد به مرور زمان، رنگ استیل را کدر کرده و می توانند به سلامتی شما آسیب برسانند. جوش شیرین، سرکه سفید، نمک و لیمو از ترکیبات طبیعی هستند که می توانند سینک ظرفشویی شما را از هرگونه کثیفی تمیز کنند.

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


− 3 = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top