اهمیت تصفیه آب و استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

1

آب برای سلامتی و رفاه انسان مهم بوده و برای ادامه بقای بشر ضروری است. جالب است بدانید که حدود ۷۲ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است. منابع متنوعی برای تأمین آب وجود دارد که در این میان می توان به آب لوله کشی شهری، آب بطری شده، آب جمع آوری شده از باران، آب چاه و چشمه و آب تولید شده از دستگاه تصفیه آب خانگی اشاره کرد. منابع تأمین آب ازجمله رودخانه ها و دریاچه ها، حاوی گل و لای، شن و ماسه، زباله، فاضلاب های صنعتی و خانگی و میکروارگانیزم های بیماری زا هستند که می توانند تهدیدی جدی برای سلامت انسان باشند. اگر به ترکیب شیمیایی آب نگاه کنیم، یک ترکیب بسیار ساده مشاهده می کنیم: هر مولکول آب از یک اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن تشکیل شده است. آنچه که باعث پیچیدگی آب می شود، خواص آن است.

میزان نیاز بدن انسان به آب، بر اساس سن و سطح فعالیت متفاوت است. یک فرد سالم و بالغی که روزانه سه هزار کالری مصرف می کند، می بایست در هر روز حداقل ۳ لیتر آب بنوشد که این آب می تواند از طریق انواع نوشیدنی، آب سالم و یا از طریق مواد غذایی تأمین شود. آب سالم و تصفیه شده می تواند فواید بسیاری برای بدن انسان داشته باشد. ازجمله این فواید می توان به روانکاری مفاصل و سیستم گوارشی، کاهش عفونت مثانه با شستشوی باکتری ها، خنک سازی بدن توسط تعرق، کمک به هضم غذا و جلوگیری از یبوست، کاهش سرگیجه های روزمره، پاکسازی مواد زائد حاصل از متابولیسم درون بدن و حمل مواد غذایی و اکسیژن به سلول های بدن اشاره کرد. در مقابل، عدم مصرف کافی آب آشامیدنی سالم می تواند منجر به بی حالی، عدم تمرکز کافی و ترک خوردگی لب ها و همچنین سردرد شود.

در طول سال های اخیر به دلیل پیشرفت صنایع و همچنین رشد جمعیت، شاهد آلاینده هایی در آب هستیم که در گذشته یا وجود نداشتند و یا میزان آن ها بسیار کم بوده است. آب آلوده می تواند آسیب های جدی برای سلامت انسان به همراه داشته و باعث بیماری های گوناگون شود. آبی که تصفیه نشده باشد ممکن است حاوی فلوراید، نیترات، آرسنیک، سرب، کلر، انگل و باکتری باشد. از سویی، حجم بسیار زیادی از مواد شیمیایی که مورد استفاده قرار می گیرند، به طور مداوم از طریق چاه های آب، وارد آب های زیرزمینی می شوند. هیدروکربورها، به سادگی تغییر حالت نمی دهند و با وارد شدن به آب زیرزمینی ایجاد آلودگی می کنند. تنها یک چهارم از پاک کننده های موجود، قابلیت تجزیه شدن دارند و مابقی این مواد تجزیه نمی شوند.

2

بسیاری از افراد بر این اعتقاد هستند که سال هاست از آب تصفیه نشده استفاده می کنند و تاکنون مشکلی برای آن ها بوجود نیامده است. این دسته از افراد می بایست آگاه باشند که بسیاری از آلاینده های موجود در آب، اثرات منفی خود را بلافاصله بعد از مصرف نشان نداده و در طولانی مدت و پس از گذشت ۱۰ تا ۱۵ سال آشکار می کنند. به عنوان مثال، آلاینده هایی مثل سرب در آب آشامیدنی، می تواند روی هوش کودک تأثیر مستقیم داشته و زمینه ساز افت تحصیلی و عدم موفقیت در مقاطع زندگی شود. همچنین قابل رویت نبودن برخی بیماری ها، به معنی وجود نداشتن آن ها نیست. در این زمینه نیز می توانیم به بیماری هایی ازجمله فلج اطفال، و هپاتیت که توسط انگل ها، ویروس ها، باکتری ها و تک یاخته ها بوجود می آیند اشاره کنیم.

در تصفیه خانه های شهری، برای تصفیه آب و از بین بردن ویروس ها و میکروب ها، از کلر استفاده می شود که البته در این شیوه، میکروب ها و ویروس ها به طور کامل از بین نمی روند. همچنین در اثر ترکیب کلر با مواد آلی مثل اسید هیومیک، ترکیباتی از جمله هالوفرم ها یا هالومتان ها تولید می شوند که خاصیت سرطان زایی دارند. میزان فلزات و نمک های زیان آور محلول در آب با TDS (کل مواد محلول در آب) اندازه گیری می شود که اگر بیشتر از حد استاندارد باشد، باعث ایجاد اختلال در سوخت و ساز سلول های بدن می شود. این اختلالات باعث سردرد، خستگی مفرط و مشکلات پوستی می شود. همچنین این مواد زاید می تواند رسوب گذاری در جداره رگ ها را افزایش داده و مشکلاتی ازجمله فشار خون، گرفتگی رگ و مشکلات کلیوی را به همراه داشته باشد.

3

همه این ها را گفتیم تا به این نتیجه برسیم که امروزه تمرکز بیشتر بر سلامتی آب آشامیدنی، از جمله راهکارهای نسبتاً نوین برای ارتقای کیفیت زندگی و سطح سلامتی خانواده ها محسوب می شود. دستگاه تصفیه آب خانگی ازجمله دستگاه تصفیه آب خانگی ایوا ، تصفیه آب خانگی هیوندا و یا هر برند دیگری، دیگر یک کالای لوکس نیست و نقش بسیاری در سطح بهداشت خانواده ها دارد. از این رو، خرید تصفیه آب خانگی برای مصرف آب با خلوص بیشتر ضروری است. برای این منظور می توانید در مکان های مسکونی، از دو سری دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنید. یکی از دستگاه های تصفیه آب خانگی در ابتدای ورودی آب به ساختمان قرار داده می شود که تا حد قابل قبول، آب را تصفیه کند. به منظور بهبود بیشتر آب آشامیدنی، دستگاه دوم در زیر سینک آشپزخانه قرار داده می شود تا آب آشامیدنی به بهترین نحو ممکن تصفیه شود.

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


1 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top