با عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا شوید

1

اگر منبع آبی که آب موردنیاز شما در منزل را تأمین می کند، آلوده و غیر قابل مصرف باشد، در این صورت بهترین گزینه برای شما، خرید تصفیه آب خانگی است. سیستم تصفیه آب خانگی، می تواند فلزات سنگین و ارگانسیم های میکروبی که ممکن است برای سلامت انسان مضر باشند را از بین ببرد.

قبل از استفاده و همچنین خرید تصفیه آب خانگی ، می بایست از عملکرد تک تک فیلترهای دستگاه از جمله تصفیه آب خانگی هیوندا و یا تصفیه آب خانگی ایوا آگاهی داشته باشید. دستگاه های تصفیه آب خانگی، دارای ۶ فیلتر هستند که همگی یک هدف واحد را دنبال می کنند و آن نیز چیزی جز حذف ناخالصی ها و بالا بردن کیفیت آب آشامیدنی نیست. هر فیلتر عملکرد خاص خود را دارد که در ادامه قصد داریم عملکرد هر کدام از این فیلترها را به صورت مجزا بررسی و معرفی کنیم.

هدف فیلتر مرحله اول دستگاه های تصفیه آب خانگی ۶ مرحله ای، حذف املاح درشت آب است. املاح درشت و ذرات معلق ازجمله شن و ماسه، رسوبات ریز جدا شده از جداره داخلی لوله ها، در آب لوله کشی وجود دارند که اگر توسط فیلتر پلی پروپیلن تصفیه و جدا نشوند، در کتری رسوب کرده و با چشم قابل دیدن خواهند بود. این فیلتر به ذرات معلق (تا ۵ میکرون) اجازه عبور نمی دهد. همچنین این رسوبات ریز ممکن است باعث آسیب دیدن فیلتر ممبران (فیلتر اصلی دستگاه) نیز شود. البته اگر در منطقه ای ساکن هستید که میزان کدورت آب بالاست، سعی کنید در ورودی ساختمان و قبل از فیلتر مرحله اول از فیلترهای استیل قابل شستشو استفاده کنید تا گل و لای و شن و ماسه وارد تأسیسات ساختمان و دستگاه تصفیه آب خانگی نشود.

22

فیلتر مرحله دوم، فیلتر کربن فعال است که دارای خاصیت جذب سطحی است و قادر است کلر، مواد شیمیایی آلی، گازهای شیمیایی محلول در آب، تری هالومتان ها (محصول فرعی کلرزنی)، آفت کش ها، بو و همچنین طعم نامطبوع آب را حذف کند. همان طور که می دانید برای گندزدایی و تصفیه آب شهری از کلر استفاده می شود که برای سلامتی مضر است. بهتر است بگوییم وظیفه اصلی این فیلتر، حذف کلر باقیمانده از آب است. کلر علاوه بر مضراتی که برای سلامتی انسان دارد (ازجمله ریزش مو و چروک شدن پوست)، می تواند به فیلتر اصلی دستگاه (فیلتر ممبران) نیز آسیب برساند. عملکرد این فیلتر به این صورت است که آب از پایین وارد فیلتر شده و پس از عبور از دانه های کربن، طعم و بوی آن کاهش یافته و از قسمت بالایی هوزینگ به سمت مرحله سوم می رود.

فیلتر مرحله سوم، فیلتر کربن بلاک می باشد که از یک لایه محافظ پلی پروپیلن و مغزی بلوک کربن تشکیل شده است. عملکرد این فیلتر، دقیقاً مشابه فیلتر مرحله اول است؛ با این تفاوت که در این مرحله، دقت تصفیه آب به یک میکرون می رسد. این دقت بالا باعث می شود که ذرات معلق  که در مرحله اول از آب حذف نشده بودند، از آب حذف شده و آب کاملاً شفاف شود. همچنین، این فیلتر سایر گازهای شیمیایی محلول در آب را از بین برده و میزان کلر در آب را به صفر می رساند. آب خروجی از این مرحله، آماده ورود به فیلتر ممبران (فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب) می شود. زمان تعویض فیلترهای مرحله اول، دوم و سوم باید با هم و به صورت سری باشد. فیلترهای آب را می بایست هر سه الی چهار ماه یکبار تعویض کرد.

فیلتر چهارم، فیلتر ممبران است که قلب دستگاه تصفیه آب خانگی نیز نامیده می شود. توسط فیلتر ممبران، درجه خلوص آب بسیار بالاتر می شود. فیلتر ممبران، دارای چندین لایه غشا نیمه تراوا است که به دور یک لوله مرکزی پیچیده شده است. ناخالصی های محلول در آب نمی توانند از این غشا عبور کنند. ممبران تصفیه آب دارای دو خروجی است: خروجی اول، املاح مضر و آب کثیف را به فاضلاب ظرفشویی هدایت می کند. خروجی دوم به سمت مخزن تصفیه آب خانگی هدایت می شود که آب مقطر داخل مخزن تصفیه آب جمع می شود. فیلتر ممبران، ناخالصی های محلول در آب ازجمله نیترات، سرب، جیوه، ارسنیک و همچنین فلزات سنگین مضر را حذف می کند. از این رو، این روش می تواند ۹۰ تا ۹۸ درصد از املاح آب را کاهش دهد.

3

آب درون مخزن تحت فشار است که با هر بار باز کردن شیر توسط منبع، پمپاژ می شود. همچنین در این مرحله، یک فیلتر شبیه فیلتر مرحله دوم از جنس کربن وجود دارد که بو و طعم نامطبوع آب که ممکن است در اثر ماندگی آب در تانک ذخیره بوجود آمده باشد را حذف می کند. البته برخی از دستگاه های تصفیه خانگی دارای فیلتر آلکالاین می باشند که PH آب را افزایش داده و آن را از اسیدی به قلیایی تغییر می دهد که خواص مثبت پزشکی دارد. البته قیمت تصفیه آب خانگی دارای این فیلتر، اندکی در مقایسه با مدل های دیگر، بالاتر است. خلوص بالای آب تصفیه شده و به حداقل رسیدن میزان سختی مضر محلول در آب باعث می شود که طعم آب تصفیه شده اندکی با آب لوله کشی متفاوت باشد. البته به مرور زمان به این طعم عادت خواهید کرد.

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


− 3 = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top