بخاری برقی، بخاری گازی و یا شومینه؟ تفاوت در چیست؟

1

بخاری یک از مهم ترین وسایل گرمایشی در خانه محسوب می شود که از گذشته های دور تا به امروز با مدل های مختلف خود در خانه های ما ایرانیان حضور داشته است. به خاطر پیشرفت نه چندان زیاد تکنولوژی در گذشته، بخاری های نفتی و هیزمی مورد استفاده قرار می گرفته اند که امروزه انواع متنوعی از بخاری های گازی، برقی و شومینه را در بازار شاهد هستیم.

خرید بخاری گازی همانند سایر وسایل گرمایشی و سرمایشی دیگر، نیازمند دقت و آگاهی کامل در خرید است و رعایت نکردن هر کدام از این معیارها می تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. خرید هوشمندانه این وسیله باعث خواهد شد که هم از لحاظ اقتصادی متحمل هزینه بالایی نشوید و هم بتوانید به میزان قابل توجهی در انرژی مصرفی صرفه جویی کنید. بخاری ها در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام مناسب مکان خاصی بوده، قابلیت و ظرفیت گرمادهی مخصوص به خود را داشته و با اتصال به منبع انرژی گاز، برق و نفت کار می کنند. در این گزارش سعی داریم تا شما را با انواع مختلف بخاری ازجمله بخاری گازی، بخاری برقی و شومینه آشنا کنیم تا بتوانید با شناخت کافی از نقاط قوت و ضعف هر کدام نسبت به خرید بهترین نوع بخاری متناسب با نیاز خود اقدام نمایید.

بخاری برقی

بخاری های برقی همان طور که از اسم شان پیداست، با برق کار می کنند. از مزیت های این بخاری های گازی این است که قابل حمل بوده و به راحتی جابجا می شوند. بخاری های برقی در مقایسه با بخاری های گازی و شومینه، نیاز به دودکش ندارند و هم چنین به دلیل داشتن فن، بلافاصله بعد از روشن شدن دستگاه، گرمادهی خود را شروع می کنند. یکی از مهم ترین معیارهایی که می بایست در خرید بخاری برقی درنظر بگیرید، این است که قصد گرم کردن چه متراژی از فضا در منزل را دارید. این نوع بخاری ها معمولاً برای محیط های کوچک ازجمله اتاق خواب و اتاق کار طراحی شده و برای تأمین گرمایش فضاهای بزرگ طراحی نشده اند. استفاده از بخاری برقی در محیط های بزرگ، علاوه بر این که می تواند امنیت ساکنین را به خطر بیاندازد، قبض برق سنگینی را به بار خواهد آورد. یکی از مهم ترین معایب بخاری های برقی، مصرف برق بسیار بالای آن هاست به گونه ای که نسبت مصرف برق بخاری های برقی در مقایسه با وسایل گازسوز، ۳۰ به ۹ می باشد. این نسبت نشان می دهد بهره وری بخاری برقی در گرمایش خانه بسیار پایین است. بخاری های برقی در انواع مختلف تابشی، فن دار و کانوکتور در بازار عرضه شده اند.

2

بخاری گازی

بخاری های گازی به عنوان رایج ترین نوع بخاری استفاده شده در منازل، با گاز طبیعی کار می کنند. درنصب این نوع بخاری ها، می بایست نکات ایمنی را رعایت کنید چراکه ممکن است حوادث ناگواری را به بار آورند. همچنین در این مدل ها به دلیل آنکه مسیر ورود هوای سرد از دودکش به خانه بسته است، هدررفت گرمای تولید شده در خانه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است که باعث می شود بهره وری انرژی در این دسته از بخاری ها در مقایسه با سایر، بالا باشد. البته سیاه شدن دیوار و پرده های خانه، ازجمله معایبی است که در مقایسه بخاری های گازی با بخاری های دیواری مطرح می شود.

در خرید بخاری گازی، هیچ چیز مهم تر از ایمن و استاندارد بودن آن نیست. پس پیشنهاد می کنیم که بخاری گازی خود را از بین برندهای معتبر و نام آشنای بازار همچون بخاری گازی نیک کالا ، بخاری گازی آبسال ، پلار و دیگر برندهای معتبر انتخاب کنید. بخاری های گازی در انواع مختلف دودکش دار و بدون دودکش تولید و عرضه می شوند. خرید بخاری گازی بدون دودکش را برای خانه و استفاده در محیط هایی ازجمله اتاق خواب و اتاق کودک که هوا در آن گردش ندارد، فراموش کنید. این نوع بخاری ها عمدتاً برای مغازه و نیز سالن که به علت باز و بسته شدن زیاد درب، هوا در آن گردش دارد مناسب هستند.

3

شومینه

شومینه ها در انواع مختلف چوب سوز و گازسوز در بازار تولید می شوند. نتایج بررسی ها نشان می دهد که به دلیل استفاده از حجم زیاد از چوب در شومینه های چوب سوز، استفاده از شومینه های گازسوز در مقایسه با چوب سوز، متداول تر است. شومینه گازی در مقایسه با بخاری گازی ، میزان انرژی بیشتری مصرف می کند. شومینه ها، ۵۰ درصد از حرارت تولیدی را از طریق دودکش هدر می دهند. نتایج تحقیق ها نشان می دهد که حتی اگر خانه شما کاملاً عایق بندی شده باشد، میزان مصرف انرژی تا ۳۰ درصد می تواند افزایش یابد. هدررفت انرژی در شومینه های گازی را به روشن کردن بخاری در کنار پنجره ای باز تشبیه می کنند. همچنین این نوع وسیله گرمایشی، خطر مسمومیت با گازهای تولیدی را افزایش داده و بیشتر هوا را خشک می کند. در مقابل، این نوع بخاری ها بیشتر جنبه تزیینی دارند و می توانند دورنمای یک گوشه از خانه را زیبا و متفاوت نشان دهند. اگر دوست دارید که از شومینه به عنوان وسیله تزیینی در خانه استفاده کنید، دریچه های دودکش در فصل سرما را به وسیله بالشتک مخصوص و یا روزنامه مسدود کنید.

4

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


8 − = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top