برای از بین بردن رسوبات کتری و سماور چه باید کرد؟

143

یکی از مشکلاتی که کتری ها و سماورها با آن روبرو می شوند ، جرم گرفتگی داخلی آنهاست. از آنجایی که املاح در آبهای آشامیدنی وجود دارند ، گریز از این جرم گرفتگی ها و رسوبات تقریباً سخت و در برخی اوقات غیرممکن است. از آنجایی که در خانه هر ایرانی یک کتری و یا سماور برای تهیه چای پیدا می شود پس می توان این رسوب گرفتگی را مشکلی برای همگان توصیف کرد. لذا در ادامه چند راهکار خلاصه و کاربردی برای شما آورده ایم تا راحت تر از شر جرم ها و رسوبات کتری و سماور خلاص شوید.

اولین روش این است که کتری را داغ کنید و ناگهان مقداری آب یخ درون آن بریزید. البته توجه داشته باشید برای این منظور نباید کتری بسیار داغ شود زیرا ممکن است موجب موجب ریختن لحیم آن گردد.

روش دوم که مقداری شناخته شده ار است ، می توانید مقداری سرکه درون کتری ریخته و مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و سپس آن را شسته و خشک کنید.

راه سوم که درواقع یکی از راه های جلوگیری از رسوب گرفتن کتری و سماور است به این صورت است که گوش ماهی یا فلس صدف را در کتری انداخته تا آهک موجود در آب را جذب کند. برخی معتقدند قلوه سنگ نیز مفید است.

راه دیگری که برای رسوب زدایی مفید است این است که با توجه به اندازه کتری یا سماور ، مقداری سیب زمینی رنده کنید و مدت نیم ساعت با آب درون آن،بجوشانید . سپس یک تکه زاج سفید کوبیده، به آن اضافه کنید و نیم ساعت دیگر بجوشانید. مشکل رسوبات بطور کامل رفع خواهد شد.

می توانید برای جرم گیری کتری یا سماور خود،  مقداری جوش شیرین و آب را درون ظرف بگذارید و روی شعله بگذارید. اگر بعد از انجام اینکار هنوز مقداری جرم باقی مانده بود ، همین کار را مجدداً تکرار کنید ثمربخش خواهد بود.

اگر  جرم های داخل سماور یا کتری شماهنوز سخت و حجیم نشده می توایند مقداری آب درون کتری بریزید آن را در  در جایخی یخچال قرار دهید تا یخ بزند. بعد از شکل گیری یخ ، آن را درآورده و اقدام به جداسازی یخ ها کنید. این کار تا حدی رسوبات نرم و لایه های جرم نازک را از جداره ظرف جدا می کند.

آکاایران

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


9 − = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top