بهترین روش تصفیه آب آشامیدنی کدام است؟

1

مسئله آب آشامیدنی سالم، مسئله مرگ و زندگی است. آب پاک و آگاهی از روش های پاکسازی، موضوعی است که هر کسی می بایست به آن دسترسی داشته باشد. شاید به آب نسبتاً پاک و سالم دسترسی داشته باشیم ولی با این حال همچنان مواد شیمیایی و آلاینده های مختلف در منابع آب وجود دارند.

مطمئن ترین راهکار، خرید تصفیه آب خانگی است. تصفیه آب به معنای حذف ناخالصی ها و آلاینده های معلق در آب می باشد. جدا کردن ذرات درشت، آسان تر است ولی هرچقدر اندازه ذرات ریزتر باشد، به روش های دقیق تری برای تصفیه آب نیاز دارید. امروزه از روش های مختلفی برای تصفیه آب استفاده می شود که در این میان می توان به روش های فیلتراسیون، اسمز معکوس و کربن فعال اشاره کنیم. در ادامه قصد داریم ویژگی های هر کدام از روش های تصفیه آب را معرفی کنیم. این روش ها، جزو سالم ترین روش های تصفیه آب محسوب می شوند که بدون هیچ گونه عوارض جانبی، آب را تصفیه می کنند.

روش اولترافیلتراسیون

اولترافیلتراسیون نوعی از فیلتراسیون غشایی است که در آن فشار هیدرواستاتیک نیروهای مایع، در مقابل یک غشای نیمه تراوا قرار دارد. ساختار نامتقارن ممبران های اولترافیلتراسیون باعث جدا شدن ذرات بزرگ تر از اندازه مولکولی ممبران و باقی ماندن آن ها در سطح ممبران می شود، درحالی که ذرات کوچکتر از میان ساختار ممبران عبور می کنند. قطر حفرات سطح غشا، قادر به حذف ذرات معلق تا ۰٫۰۱ میکرون می باشند و از این رو ۹۹٫۹۹ درصد از میکروارگانیزم ها، مواد نفتی، امولسیون ها، روغن، رنگدانه و باکتری ها توسط این سیستم به طور فیزیکی حذف می گردد. روش اولترافیلتراسیون در مقابل روش اسمز معکوس، قیمت پایین و نگهداری آسان تری دارد. سیستم اولترافیلتراسیون به عنوان پیش تصفیه برای سیستم های اسمز معکوس، گندزدایی آب، صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی، صنایع لبنی و حذف رنگ در صنایع نساجی کاربرد دارند. بزرگ ترین عیب اولترافیلتراسیون این است که نمی تواند ناخالصی هایی مانند نیترات، فلزات سنگین، سختی و سنگینی آب را حذف کند.

2

روش کربن فعال

کربن، جاذب بسیار قوی است که می تواند به خوبی ناخالصی ها را از سیالات مختلف جذب کند. کربن به واسطه ساختار مولکولی خود، سطح تماس بسیار بالایی با سیال داشته و می تواند هزاران نوع مواد شیمیایی را به خود جذب کند. کربن فعال، کربنی است که بار مثبت به آن القا شده و به همین دلیل می تواند برخی یون های منفی ناخالصی را جذب کند.

از کربن معمولاً به عنوان روشی در کنار روش های اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون استفاده می شود. کربن معمولاً به عنوان پیش تصفیه در مرحله دوم و سوم دستگاه های تصفیه خانگی کاربرد دارد. علت نیز آن است که کربن توانایی بالایی برای حذف ناخالصی های محلول و میکروارگانیزم ها ندارد. البته بهتر است بدانید که همین ماده، توانایی حذف طعم و بوی نامطبوع و مواد شیمیایی نظیر کلر را دارد. راندمان فیلترهای کربن فعال به دو عامل مهم بستگی دارد: میزان کربن و سطح تماس سیال با کربن. برای آن که جذب ناخالصی بالا باشد، می بایست سیال با سرعت کمتری رد شده تا مدت زمانی که سیال در تماس با کربن قرار می گیرد، بیشتر شود.

اسمز معکوس

روش اسمز معکوس، مطمئن ترین و پیشرفته ترین روش تصفیه آب محسوب می شود که بدون افزودن مواد اضافی به آب و با حداقل مصرف انرژی، آب را تصفیه کرده و ناخالصی های آب ازجمله باکتری ها، ویروس ها و انگل ها را حذف می کند. نحوه عمل فیلترهای اسمز معکوس بدین صورت است که آب ورودی از لوله کشی، ابتدا وارد فیلتر مرحله اول می شود و از عبور ناخالصی های درشت تر مانند گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله ها جلوگیری می کند. سپس آب وارد فیلتر مرحله دوم می شود. در این مرحله، حدود ۹۸ درصد از ترکیبات کلر و مواد شیمیایی آلی آب حذف می شود. در مرحله بعدی، آب وارد فیلتر مرحله سوم می شود. در این مرحله، مقادیر بسیار زیادی از مواد شیمیایی، سمی و نمک و کلر محلول در آب جدا می شود. آب پس از عبور از سه مرحله (فیلترهای الیافی، کربن گرانول و کربن بلاک) وارد ممبران می شود. فیلتر ممبران، ۹۵ تا ۹۹ درصد از آلودگی های محلول در آب را جدا می کند. ممبران، ساختاری نیمه تراوا دارد که به ذراتی بزرگ تر از ۰٫۰۰۰۱ میکرون، اجازه عبور می دهد. در نتیجه ویروس ها که قطری حدود ۰٫۰۲ میکرون دارند، نیز نمی توانند از این غشا عبور کنند. البته در این میان، کیفیت ممبران نیز حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که ممبران بی کیفیت، توانایی تصفیه آب در حد مطلوب را ندارد. پس سعی کنید تا حد امکان، اقدام به خرید تصفیه آب ازجمله تصفیه آب خانگی ایوا ، تصفیه آب خانگی هیوندا و یا هر برند معتبر دیگری کنید که مطمئن باشید دستگاه از کیفیت عالی ممبران برخوردار باشد. در آخرین مرحله، آب وارد مخرن تحت فشار می شود. حال با باز کردن شیر آب سینک ظرفشویی، طی عملیات دیگر فیلترینگ، طعم نامطبوع آب گرفته شده و به اندازه کافی، به آب اکسیژن تزریق می شود.

3

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


3 + = 8

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top