بیماری خاص و خواب آلودگی

os4zfq11

 

چگونه می توان با خستگی مبارزه کرد در این مقوله به بحث بی حالی و کرختی در بیماران مبتلا به ام اس اشاره می کنیم و می خواهیم به راههای درمانی برای این بیماری خاص اشاره کنیم و بدنبال راه چاره ای در بهبود آنان داشته باشیم.

اکثریت قریب به اتفاق ۴۰۰ هزار آمریکایی که از بیماری ام اس رنج می برند، خستگی را محدود کننده ترین عارضه این بیماری معرفی می کنند.

رییس انجمن ایمنی عصب شناسی آمریکا گفت:” علایم دیگر ام اس، ممکن است ظاهر شوند و از بین بروند، اما خستگی در همه مراحل همراه آنها است. “

عامل خستگی چیست؟
استیو یاک که در سال ۲۰۰۳ به بیماری ام اس مبتلا شد، می گوید:” مکانیزم دقیق خستگی ام اس شناخته شده نیست. یافته های اخیر نشان می دهند با تغییراتی که ام اس در مغز ایجاد می کند، بیماران برای انجام دادن کاری ساده باید پنج برابر افراد سالم تلاش کنند. “

خستگی غیر مستقیم
استرس، اختلال خواب به علت اسپاسم های عضلانی، اثرات جانبی معالجات و افسردگی که به همراه بیماری مزمنی مثل ام اس ظاهر می شوند باعث خستگی مفرط و مزمن بیمار می شوند.

خستگی عصبی
علایم ام اس – رعشه، ضعف عضلانی و اسپاسم ماهیچه ای – انرژی زیادی از بیمار می گیرند و خسته اش می کنند. آسیبی که طی سالیان، در مسیرهای عصبی باقی می ماند با استرس، فعالیت، تب و قرار گرفتن در معرض آفتاب، عود می کنند و تشدید می شوند.

خستگی خود ایمنی
ام اس بیماری خود ایمنی است. به این معنا که مکانیزم های طبیعی، دشمن بدن می شوند و با ساختارهای طبیعی، مثل پوشش محافظتی رشته های عصبی، مانند مهاجمان بیگانه عمل می کنند. این نوع خستگی یا کوفتگی دایمی، در بسیاری از بیماری های خود ایمنی رواج دارد.

چگونگی مبارزه با خستگی ام اس
گر چه خستگی ام اس مداوم و آزار دهنده است، اما با انجام دادن اقدامات مختلف می توان آن را تا اندازه ای کاهش داد. استیو یاک می گوید:” شاید استراحت کردن، خستگی را از بین نبرد، اما به بیمار کمک می کند. “

نکات زیر به حفظ و افزایش انرژی کمک می کنند:

  • دوری از گرما

گرما، انرژی را در مبتلایان به ام اس، کاهش می دهد. اگر در آب و هوای گرم، زندگی می کنید، باید جلیقه خنک کننده بپوشید.

  • مراقبت از خود

پیروی کردن از رژیم غذایی سالم و و ورزش کردن به کاهش خستگی کمک می کند. اگر وزن تان بالا است به انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت.

  • درمان افسردگی

اگر کسل و ناامید هستید با پزشک مشورت کنید.

  • زندگی تان را ساده کنید

شلختگی در زندگی، باعث می شود علایم ام اس – خستگی – تشدید شوند. اگر شغل تان استرس زاست، باید آن را تغییر دهید.

بنیاد امور بیماری های خاص دکتر جفری کوهن،

 

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


2 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top