مهم ترین راهکارها برای کاهش مصرف انرژی در یخچال و فریزر

1

یخچال و فریزر از وسایل پرمصرف‌ برقی است که تمام‌وقت در حال کار است. پس، سهم زیادی در میزان برق مصرفی و درنتیجه افزایش یا کاهش مبلغ قبض‌برق دارد. در ادامه ما به شما چند راهکار آموزش می‌دهیم تا بتوانید هم عمر یخچال فریزر را بیشتر کنید و هم از هزینه برق مصرفی خود بکاهید.

۱-یکی از موارد مهم در کاهش قابل توجه برق مصرفی یخچال فریزر ، کنترل سالم بودن نوار لاستیکی درب یخچال و فریزر است. نوار لاستیکی درب به مرور در اثر استفاده، انعطاف و کارایی خود را از دست می دهد. نشت مداوم هوای سرد به بیرون از یخچال، می تواند مصرف برق را به طور قابل توجهی افزایش دهد. برای آزمایش این نشتی، می توانید یک اسکناس بین درب و بدنه قرار دهید، اگر اسکناس محکم در جای خود قرار نگرفت، به احتمال زیاد نوار فرسوده شده و می بایست نسبت به تعویض نوار لاستیکی درب اقدام نمایید. همچنین وزن یخچال نیز به مرور زمان موجب افتادگی درب یخچال و جدا شدن نوار پلاستیکی از بدنه می شود. در این موقع می توانید به منظور جلوگیری از خروج هوای سرد، نسبت به تعویض لولای درب اقدام کنید.

۲-اگر مواد غذایی که قصد دارید در یخچال یا فریزر جا کنید، گرم هستند، اندکی صبر کنید و به هیچ عنوان تا پیش از سرد شدن کامل، این مواد غذایی را در یخچال یا فریزر قرار ندهید. همچنین از گذاشتن مقدار زیادی مواد غذایی به طور همزمان در فریزر خودداری کنید. این کار باعث خواهد شد تا فشار وارده بر موتور یخچال و فریزر به طور قابل توجهی افزایش یافته و انرژی مصرفی به هدر رود.

2

۳-مصرف انرژی یخچال فریزر به درجه حرارت محیط اطرافش بستگی دارد. پس بهتر است دستگاه را در محل خنک قرار دهید. همچنین از قرار دادن یخچال و فریزر در کنار دستگاه های گرمازا مثل آبگرمکن، شوفاژ، اجاق گاز، دیگر وسایل گرمازا و همچنین زیر نو مستقیم خورشید اجتناب کنید. اگر مکان مناسبی برای یخچال فریزر در آشپزخانه ندارید با یک عایق حرارتی، دستگاه خود را برابر حرارت و گرما حفظ کنید.

۴-سعی کنید از باز و بسته کردن بیهوده درب یخچال یا فریزر بپرهیزید. به عنوان مثال، مصرف آب آشامیدنی در فصل های گرم سال بیشتر می شود. اکثر یخچال فریزر ساید بای ساید مجهز به آبسردکن هستند. با خرید یخچال فریزری که مجهز به آبسردکن باشد، دیگر نیازی به باز و بسته کردن زیاد درب یخچال برای استفاده از آب خنک نیست. همچنین استفاده از فلاکس و کلمن برای نگهداری آب می تواند در فصل تابستان به کمتر باز و بسته شدن درب یخچال کمک کند.

3۵-سعی کنید ترموستات یخچال و فریزر را به طور مرتب، به موقع و به طور صحیح تنظیم نمایید. اگر ترموستات یخچال به طور صحیح تنظیم نشده باشد، مواد غذایی شما یا یخ می زند یا فاسد می شود. علاوه بر این، مصرف انرژی دستگاه به طور قابل توجهی افزایش خواهد داشت. دمای قابل تنظیم مناسب یخچال بین ۳ تا ۵ درجه سانتی گراد و دمای فریزر بین منفی ۱۵ تا منفی ۱۸ درجه سانتی گراد است.

۶-توصیه می شود فضای پشت یخچال فریزر برای گردش هوا، حداقل به اندازه ۲۰ سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد. همچنین لوله های پشت یخچال و فریزر را چند بار در طول سال گردگیری کنید. با رعایت این موارد، حرارت بین هوا و لوله ها به بهترین شکل، منتقل خواهد شد.

۷-برفک های یخچال و فریزر را به طور منظم آب کنید. با افزایش ضخامت برفک، مصرف برق یخچال فریزر نیز بیشتر می شود. یخچال فریزرهای مجهز به سیستم برفک زدایی اتوماتیک (NoFrost)، مصرف برق را بدون دخالت به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

4

۸-پایه‌ های یخچال فریزر باید روی یک سطح تراز و صاف قرار گیرد. اگر این موضوع رعایت نشود، درب یخچال به طور کامل بسته نمی شود و لذا هوای گرم بیرون از یخچال جایگزین هوای سرد داخل یخچال خواهد شد.

همچنین یکی از مهم ترین معیارهای خرید یخچال فریزر و همچنین مصرف انرژی یخچال، برچسب انرژی دستگاه است. رده بندی انرژی از حروف A+++ برای بهترین مصرف انرژی تا G (برای بیشترین مصرف انرژی) درجه بندی می شود. رده مصرف انرژی A را می توانید هم در مدل های تولید داخلی و هم در مدل های وارداتی پیدا کنید. البته قیمت یخچال فریزر برای دستگاه های با رده انرژی بالاتر، بالطبع بیشتر خواهد بود. با توجه به این که یخچال فریزر یک کالای با دوام محسوب می شود، تا سال های سال می توانید اثرات این برچسب را در قبض های برق خود مشاهده کنید.

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


7 + = 16

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top