نصب صحیح شیلنگ و دودکش بخاری گازی را جدی بگیرید!

1

امروزه علیرغم آن که استفاده از پکیج های گرمایی و سیستم های حرارت مرکزی زیاد شده است، هنوز هم تعداد زیادی از خانوارها از بخاری های گازسوز برای گرم کردن منزل خود در فصل سرما استفاده می کنند. لازمه استفاده از تمام وسایل گرمایشی از جمله بخاری آن است که تمام موارد ایمنی را رعایت کرده و آن را به صورت صحیح نصب کنید. برای درک اهمیت نصب صحیح بخاری گازی، تنها لازم است تجربه های تلخ سال های قبل در استفاده از این وسیله گرمازای خانه را ببینید. همان طور که می دانید، سهل انگاری در نصب صحیح دودکش و شیلنگ بخاری گازی، سالیان سال حادثه ساز شده و عده زیادی از هموطنان را به کام مرگ فرستاده است. گاز مونواکسید کربن حاصل، سوخت ناقص است که بی رنگ و بی بو بوده و به راحتی قابل تشخیص نیست و می تواند منجر به مشکلات تنفسی و گارگرفتگی شود. احتمالاً شما نیز موافق هستید که با رعایت نکات ایمنی بتوانیم این حوادث را به حداقل برسانیم. در گزارش پیش رو قصد داریم تا همه آنچه را که لازم است در نصب صحیح شیلنگ و دودکش بخاری گازی ازجمله بخاری نیک کالا ، بخاری پلار و هر برند دیگری بدانید، را ارائه دهیم.

توجه داشته باشید که اگر دارای چند وسیله گازسوز هستید، برای هر وسیله یک دودکش استاندارد جداگانه و مجهز به کلاهک تهیه کنید. کلاهک باید به شکل H باشد که وزش باد موجب احتراق گاز ناقص نشده و اشیا و پرنده به راحتی وارد آن نشود. انتهای دودکش باید حداقل یک متر از سطح بام و همچنین یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته باشد. همچنین دودکش و اتصالات باید از جنسی مقاوم و بدون هیچ گونه منفذ باشد. استفاده از لوله های آکاردئونی آلومینیومی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

2

قبل از نصب بخاری گازی ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مسیر دودکش را چک کرده و از باز بودن کامل آن مطمئن شوید. برای این کار، بطری آب کوچکی را به قلاب بسته و از پشت بام و از مسیر دودکش رها کنید. اگر بطری را در محل اتصال دودکش در داخل اتاق مشاهده می کنید، پس مسیر عبوری دودکش باز است. حال بخاری را در محل مناسب خود قرار داده و فاصله حداقل ۳۰ سانتی متری را با دیوار حفظ کنید. فاصله رابط دودکش با دیوار نیز می بایست چیزی در حدود ۱۵ سانتی متر باشد. حال می بایست سراغ شیلنگ لوله گازی و اطمینان از عدم نشتی گاز از این شیلنگ بروید. ساده ترین راه استفاده از کف صابون است. با کف صابون، نشتی و یا عدم نشتی شیلنگ را در محل اتصال شیلنگ به لوله خروجی گاز و همچنین شیلنگ با درگاه ورودی گاز بخاری چک کنید. طول شیلنگ اتصال گاز از لوله اصلی گاز به بخاری نباید بیشتر از ۱۲۰ سانتی متر باشد و این شیلنگ می بایست هر ۳ سال یکبار تعویض شود. حال برای اطمینان بیشتر از مکش دودکش می توانید یک کبریت را آتش بزنید و در مقابل لوله محل نصب قرار دهید. شعله آتش باید به سمت بالا کشیده شود. اگر تغییر در شعله ایجاد نشد و یا شعله به سمت اتاق برگشت، دودکش شما به درستی کار نمی کند. بعد از آن که وسیله گازسوز خود را بر روی شمعک گذاشتید، لوله های دودکش را چک کنید. حتی زمانی که بخاری روی شمعک است، دودکش های بخاری باید گرم باشند. سرد بودن لوله بدین معنی است که گاز سمی خارج نشده و در محیط خانه در حال انتشار است. در محل اتصال شیلنگ به لوله خروجی گاز و درگاه ورودی گاز بخاری، حتماً از بست فلزی مناسب استفاده کنید.

3

در انتها برای نصب صحیح و همچنین استفاده از بخاری گازی ، چند نکته را درنظر داشته باشید:

  1. برخی به اشتباه دودکش بخاری گازی را حذف کرده و دهانه آن را در آب قرار می دهند؛ به امید آن که گاز متصاعد شده از بخاری جذب آب شود. این دسته از افراد در اشتباه کامل هستند، چراکه گاز در آب جذب نشده و درنتیجه می تواند بسیار خطرآفرین باشد.
  2. همیشه راهی در خانه برای تهویه هوا باز بگذارید. مناسب ترین راه حل، باز گذاشتن دریچه های کولر است. همپنین اگر منزل شما دارای در و یا پنجره کوچکی است، می توانید از باز کردن آن ها نیز برای تهویه هوا استفاده کنید، به نحوی که مطمئن شوید بسته نمی شود.
  3. شعله های بخاری باید آبی رنگ باشند. شعله های زرد و نارنجی رنگ، نشانه خطر هستند. آبی نبودن رنگ شعله نشان می دهد که هوای کافی به بخاری نرسیده و سبب تولید گاز مونوکسید کربن می شود.

 

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

 

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


− 5 = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top