نکاتی مهم برای خرید ماشین لباسشویی

122

امروزه ماشین لباسشویی یکی از ضروری ترین و پرکاربرد ترین وسایل منزل تلقی می شود . از آنجایی که اهمیت و کاربرد این وسیله در زندگی امروزی ما بر هیچ کسی پوشیده نیست پس بهتر است قبل از تهیه این دستگاه کاربردی برای منزلتان به موارد مهمی که باید در هنگام خرید درنظرداشته باشید توجه کنید .

در هنگام خرید با سه نوع مختلف ماشین لباسشویی روبرو خواهید شد:

ماشین لباسشویی های درب از بالا معمولی (پرتابل) ، ماشین لباسشویی درب از بالا به همراه خشک کن (دوقلو)، ماشین لباسشویی درب از جلو اتوماتیک که هر کدام در حد و اندازه خود معایب و مزایایی دارند.

ماشین لباسشویی درب از بالا معمولی:122-1

در این مدل ها مخزن آب را پر می کنند و حرکت چرخشی محفظه شست و شودی این دستگاه ، عمل شستشو را انجام می دهد. از مزایای این مدل ها قیمت کمتر نسبت به مدل های اتوماتیک می باشد . علاوه بر قیمت کمتر، کاربرد راحت و آسان، سبکی ، کوچکی و کم حجمی آن در مدل های مینی واش از دیگر مزایای این نوع ماشین لباسشویی می باشد. از معایب این نوع ماشین لباسشویی هم می توان به مواردی اشاره داشت از جمله آنان اینکه  این مدل به عنوان دستگاهی چند کاره کاربرد ندارد( یعنی فقط قابلیت شستشو دارد) ، ظرفیت شستشوی  ۳ تا ۷ کیلوگرم لباس را دارند، مصرف آب در مدل های لباسشویی درب از بالا زیاد است، نسبتا پر و سر و صدا کار می کنند و ظرفیت آنها می تواند نامتعادل باشد.

ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو:122-2

این نوع از ماشین لباسشویی از روش  معلق شدن برای شستشوی لباسها استفاده می کند. معمولا این نوع  ماشین لباسشویی ها با ظرفیت محدودی ساخته می شوند به همین علت آب کمتری مصرف می کنند و با سرعت بالایی می چرخند . در واقع می توان گفت که با تولید کف کمتر و استفاده مفید (بازدهی بالا) از مواد شوینده ، عملکرد نسبتاً خوبی دارند .

از مزایای ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو ظرفیت بالاتر آنها نسبت به نوع قبل است که این نوع ماشین لباسشویی تا ظرفیت ۹ کیلوگرمی هم در برخی از مدل ها وجود دارد و بطور کلی این مدلها شستشوی بهتری دارند. داشتن خشک کن با سرعت بالا باعث کاهش زمان خشک شدن لباس در آنها می شود .

از معایب ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو این است که به دلیل سرعت بالای چرخاندن  ممکن است باعث به هم پیچیدن لباس و چروک شدن آنها شود.

ماشین لباسشویی درب از جلو:122-3

این نوع از ماشین لباسشویی که در خانه های امروزی متداول تر است، تا حدی از آب پر می شوند. شستشوی  لباس در آنها به روش بلند کردن آنها به بالای مخزن آب و پرتاب درون آب  تمیز انجام می شود. این نوع ماشین لباسشویی هم  کف کمتری تولید کرده و از مواد شوینده با بازدهی بالا استفاده می کنند.

مزایای ماشین لباسشویی درب از جلو این است که بهتر و مقرون به صرفه تر از انواع قبل که در بالا ذکر شد می شویند و لزوما قیمت خیلی بالایی ندارند.

استخراج رطوبت در چرخش مدور، زمان خشک کردن و صرف انرژی را کاهش می دهد. بطور کلی ماشین لباسشویی درب از جلو صدای کمی تولید می کنند.  به دلیل اینکه درب این نوع از ماشین لباسشویی ها در جلو قرار دارد امکان استفاده از فضای بالای آنها وجود دارد. در حالی که دستگاه‌هایی که درِ ورودی آنها از بالا است، فضای بالای آنها بدون استفاده باقی می‌ماند.

اما بعد از اینکه نوع ماشین لباسشویی خود را با توجه به کاربردی که می خواهید از آن داشته باشید انتخاب کردید ، لازم است معیارهای دیگری را که که در محله بعد اهمیت بیشتری دارند را برای نهایی کردن انتخاب خود درنظر داشته باشید.

 

 ظرفیت ماشین لباسشویی

با توجه به تعداد اعضا خانواده برای ظرفیت لازم را برای ماشین لباسشویی انتخاب کنید.

برند و مدل ماشین لباسشویی

مسلماً میزان بودجه ای که شما برای خرید ماشین لباسشویی در نظر می گیرید یکی از عوامل تعیین کننده است اما در عین حال شاید با  کم و زیاد کردن مبلغ خرید گزینه بهتر و مناسب تری را بدست آورید .

در مورد برند ماشین لباسشویی هم کاملا بستگی به نظر خود شما یا اعتماد شما به برند خاصی دارد ولی مدت زمان ضمانت و نوع خدمات پس از فروش که برای دستگاه از طرف شرکت سازنده و یا وارد کننده در نظر گرفته شده اهمیت دارد .مدت زمان ضمانت بیشتر، دلیلی بر بهتر بودن دستگاه نیست، بلکه تضمینی بر اطمینان خرید و عملکرد بی نقص تر این دستگاه می باشد .

تعداد برنامه

وجود برنامه های متنوع در ماشین لباسشویی به شما اجازه می دهد تا بهترین برنامه را مطابق با البسه مناسب انتخاب نموده و نتیجه بهتری را بدست آورید . در بعضی از دستگاههای جدید علاوه بر برنامه های از پیش تعیین شده به کاربر این امکان را می دهد که بسته به سلیقه خود برنامه ای را برای شستشو تنظیم نماید . در صورتی که شما توانایی و حوصله چنین کاری را دارید خرید این گونه دستگاهها نه خالی از لطف نیست بکه می تواند از میزان هزینه های شما نیز بکاهد.

دور موتور دستگاه ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ دور

سرعت خشک کن که با واحد دور در دقیقه مشخص می شود از پارامترهای دیگر یک ماشین لباسشوئی می باشد . اگر شما پس از شستشو در خشک کردن لباسها محدودیت دارید و یا ترجیح می دهید که لباسها را پس از شستشو به صورت خشک و یا نیمه خشک از لباسشویی خارج نمایید بهتر است  ماشین لباسشویی با دور خشک کن بالاتر را خریداری کنید . دور خشک کن معمولا ۶۰۰ – ۸۰۰ – ۱۰۰۰ – ۱۲۰۰ – ۱۴۰۰ و ۱۶۰۰ است . البته این مقادیر حداکثر سرعت می باشد و مثلا دستگاهی که دارای دور خشک کن ۱۲۰۰ است قادر است با سرعت های ۶۰۰ – ۸۰۰ – ۱۰۰۰ و یا ۱۲۰۰ در هنگام خشک کردن لباسها عمل کند .

ورودی آب گرم و سرد و یا ورودی تک

در صورتی که محل قرار گیری ماشین لباسشویی به شیر آب گرم نزدیک باشد  پیشنهاد می کنیم که دستگاههای دارای دو ورودی آب یا در اصطلاح دو شیر را خریداری نمایید . با این کار در صورتی که شستشوی لباسها در دمای بالاتر انجام شود مقداری از آب گرم از طریق شیر آب گرم تامین می شود که این کار انرژی کمتری مصرف می کند زیرا دیگر المنت دستگاه مجبور نیست تا برای گرم کردن آب با حداکثر توان بکار بیافتد.

 مصرف انرژی و آب

ماشین لباسشویی به مرسوم ترین وسیله برقی در ۱۰ سال گذشته تبدیل شده است. اخیراً برخی از تولید کنندگان  برای مطابقت با استاندارد های مصرف انرژی کلیدهای میانبری برای دستگاهها در نظر گرفته اند که باعث شستشوی اقتصادی با مصرف کمتر انرژی را می شوند .

یک لکه گیری مقدماتی لباسها ، در اغلب موارد کمک می کند تا ماشین لباسشویی در برنامه های با آب سرد به خوبی لباسها را پاک و تمیز کند، اگر فیلتر ماشین لباسشویی در سیکل شستشو تمیز نمی شود لازم است برای بالابردن عمر دستگاه ، بعد از هر بار استفاده آن را تمیز کنید و سالی یک بار هم فیلترهای آب گرم و سرد را که در پشت ماشین قرار دارند تمیز و یا در صورت نیاز تعویض کنید.

همیشه به یاد داشته باشید که نظافت عمومی ماشین به کم شدن مصرف انرژی و افزایش عمر مفید آن کمک می کند.

برای صرفه جویی در مصرف برق و همچنین آب بهتر است صبر کنید تا تعداد لباسهای کثیفی که باید شسته شوند به اندازه ظرفیت ماشین لباسشویی برسد و سپس ماشین را در حداقل دمای مناسب تنظیم کنید. این کار باعث می شود تا از مصرف بیش از حد برق و اتلاف آب گرم جلوگیری گردد.

به هیچ وجه از ماشین لباسشویی در ساعات اوج مصرف استفاده نکنید روزهای تعطیل و ساعتهای اولیه صبح بهترین اوقات برای روشن کردن ماشین لباسشویی است. اگر امکان خشک کردن لباسها در هوای آزاد وجود دارد می توان از برنامه خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید. در این صورت شاهد کاهش هزینه های برق مصرفی خود خواهید بود.

ماشین‌های با درب از جلو بسیار کمتر از انواع ماشین‌های با درب از بالا آب مصرف می کنند . بعضی از انواع ماشین‌های لباسشویی با درب از جلو فقط به اندازه یک سوم  انواع دیگر آب مصرف می کنند . لذا لازم است از میزان مصرف آب دستگاه نیز اطمینان حاصل نمایید.

 دالانو

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


9 − = 6

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top