نکاتی که باید قبل از خرید چرخ خیاطی بدانید

137

چرخ خیاطی را که شما خریداری کرده با خود به خانه میبرید وسیله خوب و در حقیقت یک گنجینه قیمتی برای شما و خانواده تان به شمار می ورد چرا که سالیان دراز در منزل شما خواهد ماند و از آن استفاده خواهید کرد. از این رو باید در انتخاب آن دقت کافی را داشته باشید . چرخهای خیاطی معمولی که شما در بازار ها می بینید تقریباً همه از یک نوع هستند و از سالهای پیش تا کنون در ساختمان کلی آنها تغییری داده نشده بلکه دستگاههای اتوماتیک جدیدی بچرخ اضافه شد . که با آنها زیگزاگ و انواع کارهای تزئینی مربوط به خیاطی را می توان سریعتر و راحتتر انجام داد.

این دستگاههای اضافی ابتدا در اروپا اختراع شد و مورد تماشا و استفاده مردم قرار گرفت . عده ای معتقدند هدف از بکار بردن آنها این بود که علاوه بر کارهای عادی که بوسیله چرخ خیاطی بعمل می آید کارهای دیگری نیز مانند برودری دوزی و دوختن جا دکمه و غیره با آن انجام می گیرد . البته چون سوزن چرخهای خیاطی بطریق عمودی بالا و پایین می رود سوزن دستگاه زیگزاگ به چپ و راست هم رفته و در نتیجه قادر به دوختن زیگزاگ می شود . با بکار بردن اینگونه لوازم دستگاه چرخ خیاطی عادی قادر است انواع دوختهای تزئینی زیبا و عالی را بدوزد.

اما در اینجا باید ایستاد و تأملی کرد که قبل از خرید چرخ چه نکاتی را باید در نظر گرفت ؟

۱- خیلی اهمیت دارد که در ابتدای کار دقت کنید که چرخ ماکو گرد باشد . هرگز چرخهای ماکو دراز نخرید ، زیرا این نوع چرخ ها ارتعاش زیادی دارند ، در صورتیکه چرخ باید بدون صدا و ارتعاش کار کند .

۲ -یک چرخ حیاطی مدرن باید پارچه را هم به طرف جلو و هم عقب بدوزد. پس در این مورد به هیچ وجه کوتاه نیائید.

۳ – چرخ باید دارای پایه فشار دهنده قوی باشد که بوسیله آن بتوان انواع پارچه های ضخیم و درزهای کلفت را با آن به راحتی دوخت.

۴ -چرخ باید دارای دستگاه مخصوصی باشد که فشار نخ را طبق شماره هائی که روی دستگاه نقش شده بدون آنکه باعث پاره شدن نخ بشود کم و زیاد کند.

۵ – یک دستگاه ساده که با اتصال آن به چرخ بتوان کارهای رفوئی و برودری را انجام داد.

۶ -جا ماکوی چرخ باید طوری قرار گرفته باشد که برای تمیز کردن مجبور نباشید چرخ را کج کنید و همچنین چرخ خیاطی باید دارای جعبه فولادی باشد که با باز کردن بتوان به آسانی آنرا تمیز کرد.

۷ – بهتر است چرخ شما از نوعی باشد که در کلیه نمایندگی های مجاز آن وسائل تعمیر و سرویس آن موجود باشد تا در هنگام نیاز به مشکل برنخورید.

۸ -چنانچه پیش تر هم بدان اشاره شد بعضی چرخها علاوه بر دوخت مستقیم و منظم دوختهای زیگزاگی با عرض و طولهای متفاوت هم انجام می دهند و دوختهای زیگزاگی مورد استعمال بسیاری از جمله برای تزئین دارند.

تکنیک جدید در رشته خیاطی با ساختن چرخهای جدید زیگزاگ و دو سوزنی وسائل خود کاری که در آنها بکار رفته حقیقتا معجزه می کند. این وسائل خود کار حتی کار خیاط مبتدی را بصورت کار یک هنرمند جلوه گر می سازد این نوع چرخها بخصوص برای دوختن جا دکمه  –  تور دوزی  –  حاشیه دوزی  –  دوختن روبان بر روی کار و طرحهای آپلیکه  – پنبه دوزی  – سنجاقهای گرد و کارهای تعمیری مختلف بسیار مناسب هستند.

قبل از چرخهای اتوماتیک جدید برای انجام کارهای تزئینی لازم بود اهرم مخصوصی که دوختها را عریض تر و باریکتر می کند با دست حرکت دهیم ولی اکنون دوختهای بی نهایت متنوعی را می توان با این چرخها بوسیله تنظیم نمودن بادامکها و صفحه های مخصوصی که اهرم ها را بطور اتوماتیکی حرکت می دهند انجام داد . باین ترتیب وقتی اندازه بخیه ها طوری تنظیم شد که بخیه ریز بخورد چرخ نیز بخیه ریز خواهد دوخت . این نوع بخیه بیشتر برای کارهای برجسته و برودری لازم می شود.

بادامک ها و صفحات مذکور برای انجام طرحهای پیچیده تر هم نیز بکار می روند مانند دالبرها  – اشکال درختی  –  حاشیه دندانی  – خال خشتی  – اشکال فالبی و تمام انواع بخیه های تزئینی.

بوسیله این نوع چرخ ها با استفاده از ابزار مخصوصی که حرکت پارچه را در زیر ماشین کنترل می کند حتی دوختهای غیر معمول در همان حال که سوزن مشغول دوختن است با حرکت دادن آرام پارچه به عقب و جلو می توان دوختهای زینتی دیگری مانند طرحهای یونانی  –  برگ مانند  – پر مانند و امثال آن بوجود آورد .

به این طریق برودری ماشینی بدست می اید که دارای همان ظرافت برودری دستی است با این تفاوت که خیلی سهلتر و سریعتر انجام شده است  – این نوع چرخها که وسائل اتوماتیکی برای کنترل حرکت پارچه دارند . اینها به نام چرخهای تمام اتوماتیک در بازار شناخته می شوند. با چنین ماشین هایی می توان جا دکمه را بطور اتوماتیک حتی بدون چرخاندن پارچه درست کرد و بعلاوه بخیه های کور سجاف و انواع کاری روز مره دیگر بوسیله آن ممکن است انجام شود.

برودری ماشینی برای تزئین حوله  – لباس بچه  – روبالش  – پیراهن زیر  – ملافه و امثال آن بسیار مناسب است. قسمت بالایی چرخ معمولی ممکن است بصورت جداگانه که در جعبه های قابل حمل قرار می گیرد فروخته شود . این نوع چرخها را می توان روی پایه یا جعبه چوبی بهر شکل که لازم باشد قرار داد.

چون از لحاظ استحکام جنس باید مورد بررسی کافی قرار گیرد . به این ترتیب بتمام قسمتهای آن بطور جداگانه توجه کرد . بطور مثال :

کشو ها نباید در جای خود بلغزند و تولید سر و صدا کنند و. آنها باید به آسانی عقب و جلو برود و خارج شوند و جا بروند.

دریچه ها باید کاملا جفت شوند . جعبه چرخ باید در جای خود محکم باشد. قاب چرخ باید کاملا اندازه بوده و بخوبی و بدون فشار آوردن جا بیفتد .

پیش از خرید چرخ خیاطی ، حتما ضمانت نامه کارخانه را برای آنکه بدانید چرخ به چه ترتیب تضمین شده است  بخوانید. چرخ خیاطی انتخابی شما باید از حیث تمام قسمت ها در مقابل مرور زمان و از لحاظ نداشتن نقص و عیب تضمین شده باشد . دقت داشته باشید ضمانت نامه کارخانه باید با مهر نمایندگی مجاز آن ممهور شده باشد در غیر اینصورت ازشی ندارد.

چرخهایی که با دارا بودن شرایط فوق خریداری شوند سالهای متمادی بدون کوچکترین دردسر و ناراحتی برای شما بخوبی کار خواهند کرد. کار کردن با چرخ زیاد مشکل نیست ، با تمرین و ممارست به رموز آن پی برده و قادر خواهید بود تا هنر ایرانی را در آن نشان دهید.

آکاایران

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

2 دیدگاه

  1. باسلام.اگرچرخ خیاطی رااشتباها‘ مستقیم به برق ۲۲۰ولت زده شده باشد و سوخته باشدآیا قابل تعمیر می باشد.ضمنا برق چرخ ۱۰۰وات بوده است.باتشکر

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


+ 4 = 7

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top