آریتمی قلب چیست؟

308

فیبریلاسیون دهلیزی نوعی آریتمی قلبی یا همان بی نظمی ریتم قلب است. در افرادی که به این نوع بی نظمی ریتمی قلب مبتلا هستند، ضربان قلب کاملا نامنظم است و به عبارت دیگر فعالیت الکتریکی قلب در دهلیزها هماهنگ نیست و این ناهماهنگی موجب لرزش دهلیزها می شود. به طور کلی، این بی نظمی ریتم قلب در افرادی که با مشکل نارسایی و نقص در عملکرد دریچه های قلبی مواجه هستند، یا به جایگزینی دریچه میترال نیازمندند، شیوع بیشتری دارد.

به بیان دیگر، در اینوگه بیماران به جای این که ضربان دهلیزها طبیعی و تابع یک الگوی منظم باشد، دهلیزها به طور نامنظم و با سرعتی بسیار بالاتر منقبض می شوند. با توجه به این که در این عارضه، خون بدرستی از قلب به خارج تلمبه نمی شود، ممکن است در داخل دهلیزها لخته های خونی تشکیل شود که جداشدن و حرکت این لخته ها در مسیر گردش خون یا به دام افتادن آنها در مسیر رگ هایی که خون را به مغز می رسانند، احتمال سکته مغزی را در این گروه از بیماران تا حدی افزایش می دهد.

این بیماری به خودی خود جان بیماران را در معرض خطر قرار نمی دهد، بلکه زمینه ای برای بروز پیامدهای جانبی مانند احساس خستگی مزمن، نارسایی قلبی و از همه مهم تر سکته مغزی فراهم می کند. تپش قلب، سرگیجه و درد قفسه سینه از مهم ترین عوارض و نشانه های این بیماری است، اما علائمی نظیر افسردگی، زودرنجی و فراموشی را نمی توان نشانه های آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی برشمرد و می تواند عوارض و پیامدهای سکته مغزی باشد؛ البته این علائم و نشانه ها می تواند علل و ریشه های مختلفی داشته باشد که از جمله آنان بیماری تیروئید  با تغییرات منفی در رفتار و اخلاق، کاهش متابولیسم بدن و کمبود انرژی در بدن و فراموشی همراه است می باشد.

از آنجا که پرکاری تیروئید یکی از علل شایع ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی است، شاید شخص به بیماری پرکاری تیروئید مبتلا باشد. البته باید این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که بررسی های جدید روی بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی نشان داده است ابتلا به این نوع آریتمی قلبی احتمال ابتلا به نارسایی های جسمی و ذهنی را در فرد بیمار تا حد محسوسی افزایش می دهد.

بر همین اساس می توان گفت آریتمی قلبی در نتیجه فیبریلاسیون دهلیزی، خطر کاهش توانایی های ذهنی، فراموشی و زوال عقل را افزایش می دهد. همچنین افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند پس از مدتی احساس می کنند همچون گذشته توانایی انجام فعالیت های روزمره زندگی خود را ندارند و همین موضوع موجب ناراحتی و زودرنجی آنها می شود.

بیتوته

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


9 − = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top