با نحوه استفاده از فشارسنج عقربه ای آشنا شوید

1

در سال های اخیر، کنترل خانگی فشار خون به طور چشمگیری افزایش یافته است. بسیاری از افراد در کلینیک دچار اضطراب شده و آرامش بیشتری در خانه دارند. برای این دسته از افراد، اندازه گیری فشار خون در منزل پیشنهاد می شود. از این رو این دسته از افراد می توانند با خرید فشارسنج خانه ای ازجمله فشار سنج عقربه ای و یا فشارسنج دیجیتالی، به آسانی در منزل فشار خود را اندازه بگیرند.

بسیاری از افراد در استفاده از فشارسنج های عقربه ای دچار مشکل هستند. در این گزارش سعی داریم تمام آنچه را که لازم است در استفاده از این وسیله ارزشمند خانگی بدانید، به صورت گام به گام بیان کنیم.

قبل از همه چیز لازم می دانیم، با ویژگی های هر کدام از انواع فشارسنج آشنا شوید. فشارسنج اقسام مختلفی دارد ولی فشار سنج آنالوگ و دیجیتالی دو نوع پرکاربرد فشارسنج هستند. فشارسنج های آنالوگ به دو نوع جیوه ای و عقربه ای تقسیم بندی می شوند که عمدتاً توسط پزشکان برای معاینه در کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرند. فشارسنج های عقربه ای دارای کیسه هوا یا کاف هستند که به دور بازو بسته می شوند. کیسه هوا توسط تلمبه کوچک تا حدی باد می شود که فشار آن از فشار شریان های شما بیشتر شود. در مرحله بعد، یک گوشی پزشکی زیر کیسه هوا گذاشته می شود تا با شنیدن اولین نبض، فشار بالا و با قطع صدای نبض، فشار پایین به دست آید. پزشکان متخصص، عموماً نتایج به دست آمده از فشارسنج های بازویی را دقیق تر اعلام می کنند. دسته دیگر از فشارسنج ها، به فشارسنج های دیجیتالی معروف هستند. دستگاه فشارسنج دیجیتالی نیز دارای دو نوع بازویی و مچی است. کار با فشارسنج دیجیتالی ازجمله فشارسنج امرن ، فشارسنج بیورر معمولاً راحت بوده و نیاز به گوشی پزشکی جهت گرفتن فشار ندارد. فشارسنج دیجیتال کاملاً اتوماتیک است و با لمس یک دکمه، خود دستگاه به طور خودکار پمپ شده و سپس هوای درون آن تخلیه می شود. حال همانطور که خودتان نیز دریافتید، استفاده از فشارسنج عقربه ای در مقایسه با فشارسنج دیجیتالی، سخت تر و اندکی پیچیده تر است. در ادامه، نحوه استفاده از این وسیله برای اندازه گیری فشار خون را آموزش می دهیم.

2

قبل از آن که اقدام به اندازه گیری فشار فرد نمایید، اجازه دهید تا فرد به مدت ۵ دقیقه استراحت کند. حال اگر فرد آستین بلند پوشیده است، آستین بلوز دست راست را در بالای آرنج جمع کنید، به گونه ای که قسمت بالای آرنج برهنه باشد. حال انتهای کاف را از طریق حلقه فلزی بر روی بازوی فرد قرار دهید. کاف می بایست تقریباً سه سانتی متر بالای خم آرنج بسته شود. نگران درست بستن کاف نیز نباشید. اکثر کاف ها دارای یک خط و یا فلش هایی بر روی خود هستند تا بتوانید آن ها را به درستی در اطراف بازو ببندید. کاف نباید خیلی محک بسته شود. توصیه می شود که کاف را طوری ببندید که به اندازه دو انگشت زیر آن جا شود. دو لوله لاستیکی می بایست به طور قرینه در دو طرف سرخرگ بازویی و بر روی چین آرنج قرار گیرد. همچنین لوله ها نبایستی گره یا پیچ و یا تا بخورند و یا در زیر بازوبند گیر کنند. حال گوشی پزشکی (استتوسکوپ) را در گوش خود قرار داده و دهانه بزرگ آن (دیافراگم) را در زیر کاف بسته شده جای دهید. با یک دست، دیافراگم را در زیر کاف نگه دارید. حال با دست دیگر، شروع به باد کردن توسط پمپ فشارسنج نمایید. فشردن پمپ را تا زمانی که اندازه گیری بین ۱۶۰ و ۱۸۰ میلیمتر جیوه شود، ادامه دهید. اگر بازوبند به اندازه کافی باد نشود، نمی تواند سرخرگ بازویی را مسدود کند. البته این موضوع بستگی به سابقه بیمار در فشار خون دارد. اگر شماره روی صفحه بالا و سپس پایین می آید، مطمئن شوید که دریچه جریان هوا بسته شده باشد.

حال پیچ بالای پمپ را در خلاف جهت عقربه های ساعت به آهستگی بچرخانید تا دریچه جریان هوا باز شود. توجه داشته باشید که این پیچ را می بایست به قدری آرام باز کنید که شماره صفحه مدرج به اندازه دو میلیمتر جیوه در ثانیه کم شود. اگر شماره به سرعت کاهش یافت، اندازه گیری قابل اتکا نیست. سطح عقربه کم کم پایین می آید تا جایی که صدای کورتکوف (Kortotkoff) ظاهر می شود. نبض فرد می بایست در عدد ۱۲۰ میلی متر جیوه بر روی صفحه مدرج قابل شنیدن باشد. اولین صدایی که می شنوید، فشار سیستولیک (زمانی که قلب در حال استراحت بین دو پمپ خون است) را نشان می دهد. در حوالی ۸۰ میلی متر جیوه، ضربان قلب فرد قطع خواهد شد. قطع صدا، نشان دهنده فشار دیاستولیک است. در انتها، باد بازوبند فشارسنج را با باز کردن کامل پیچ پمپ به سرعت تخلیه کنید.

3

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


7 + 7 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top