ترازوی دیجیتالی یا مکانیکی ؟ کدام مناسب تر است؟

116

آیا ترازوی دیجیتال برای استفاده در منزل مناسب است یا همان ترازوهای مکانیکی به خوبی جوابگوی خواسته های ما است؟ این سوالی است که در ذهن اکثر افرادی است که قصد دارند برای خانواده خود یک ترازو خریداری کنند.

باید به این نکته اذعان نمود که ترازوهای مکانیکی صرفا وزن شخص را نشان میدهند و تفاوتهایی که در انواع مختلف ترازوهای مکانیکی میتوان دید صرفا در جنس فنرها و اجزاء داخلی ترازو و همچنین شکل و بزرگی و کوچک بودن صفحه نمایش آن است که البته هرچه مواد بکار رفته در آن با کیفیت تر باشد ، دقت بالاتری خواهد داشت.

ترازوهای مکانیکی برعکس ظاهری خشن و سختشان ، بسیار حساسند و در صورتی که شخصی با بی احتیاطی بر روی آن بالا و پایین بپرد یا اینکه ضربه شدیدی به آن وارد شود ، دقت خود را از دست میدهند.

ترازوهای مکانیکی قابل تعمیر نیستند مگر اینکه قطعات آن بطور کامل تعویض شوند زیرا هیچگاه با تعمیر دقت اولیه شان را بدست نخواهند آورد.

 ترازوی مکانیکی از نمونه های دیجیتال سنگین تر و بزرگتر است و دقت آنها معمولا کمتر است. (در ترازوهای مکانیکی اصولا دقت ۱Kg است در حالی که در ترازوهای دیجیتال دقت حدود ۱۰۰g است.)

 اما مزیت های ترازوی دیجیتالی در نگاه اول نسبت به ترازوی مکانیکی چیست ؟ اغلب ترازوهای دیجیتال اصولا دارای موارد زیر هستند:

    صفحه نمایش مناسب و واضح

    دقت تا ۱۰۰gram

    قابلیت نشان دادن وزن به فرمتهای Kg/Lb/st

البته برخی از ترازوها علاوه بر موارد فوق حافظه نیز دارند که شخص میتواند به بررسی وزن خود در بازه های زمانی بپردازد یا اینکه نمایشگر از خود ترازو جدا می شود و بصورت بیسیم است و میتوان روی میز قرار داد یا اینکه به دیوار نصب کرد تا راحتتر دیده شوند.

نسل جدید ترازوهای دیجیتال تحت عنوان ترازوهای تشخیصی (Diagnostic Scale) نیز دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند که شاید جالب باشد بدانید که امکان محاسبه وزن کشی و ارائه توضیحات جزئی تر از بدن را نیز دارند. بطور مثال آنها قادرند موارد زیر را به کاربر نمایش دهند.

 نشان دهنده BMR و AMR ( به میزان کالری که باید بطور متوسط روزانه شخص بسوزاند تا به وزن ایده آل برسد BMR گویند و به میزان کالری که باید بطور متوسط روزانه شخص بسوزاند تا به وزن حال حاضر را حفظ کند AMR گویند.)

محاسبه وزن استخوان

محاسبه وزن ماهیچه

محاسبه میزان درصد توده های چربی

محاسبه میزان آب موجود در بدن به لیتر

قابلیت اتصال به کامپیوتر و تجزیه و تحلیل عناصر مورد نظر توسط نرم افزار

تنها عیبی که به ترازوهای دیجیتالی وارد است قیمت بالای آنها در مقایسه با ترازوها مکانیکی است اما باید گفت این قیمت بالاتر با کارایی بیشتر و دقت بالاتر همخوانی دارد.

پزشک کارا

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


5 − = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top