چند نکته کاربردی در اندازه گیری فشار خون با فشارسنج

1

فشار خون بالا مشکل کاربردی بسیاری از افراد است. این قاتل خاموش معمولاً تا مراحل انتهایی دارای علامت خاصی نیست و جز با اندازه گیری صحیح، نمی توان از میزان آن مطلع شد. علایم فشار خون در هر فرد نسبت به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. از این رو، قبل از اندازه گیری دقیق فشار خون، به هیچ عنوان در مورد کاهش و یا افزایش فشار خون بر اساس حدس و گمان عمل نکنید. به عنوان مثال، سرگیجه می توان هم ناشی از افزایش فشار خون باشد و هم از علایم کاهش فشار خون به حساب آید.

اهمیت فشار خون در بروز سکته های قلبی ایجاب می کند که فشار خون به طور منظم توسط دستگاه فشارسنج کنترل شود. با خرید فشارسنج در هر زمان و در هر مکانی می توانید فشار خون خود را بسنجید. سنجش مداوم فشار خون برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، سالمندان و بیماران قلبی، ضروری است.

از سویی دیگر، استفاده از هر وسیله پزشکی، نیازمند رعایت نکات مهم در استفاده است. دستگاه فشارسنج نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این گزارش سعی داریم به چند نکته کاربردی در استفاده از دستگاه اشاره کنیم.

2

 • اگر احساس کردید که در اولین بار اندازه گیری، فشار خون شما بالا اندازه گیری شد، نگران نباشید و چند دقیقه بعد دوباره فشار خود را اندازه بگیرید. معمولاً فشار خون در اولین اندازه گیری به علت استرس و اضطراب فرد معاینه شونده بالاست و از این رو، اندازه گیری دوم می تواند فشار خون شما را واقعی تر نشان دهد.
 • زمان مطلوب برای کنترل و اندازه گیری فشار خون در افرادی که از داروهای کاهش فشار خون استفاده می کنند، بستگی به زمان بندی مصرف داروها دارد. از این رو، زمان اندازه گیری فشار خون می بایست با زمان استفاده از این داروها نیز سازگاری داشته باشد.
 • ممکن است فشار خون اندازه گیری شده از دست چپ با فشار خون اندازه گیری شده از دست راست، تفاوت مختصری داشته باشد. این اختلاف مختصر، طبیعی است و البته توصیه می شود فشار خون از دست راست و در وضعیت نشسته اندازه گیری شود.
 • دست فرد معاینه شونده در هنگام اندازه گیری فشار خون نبایست آویزان باشد. آویزان شدن دست باعث می شود تا عضلات منقبض شده و فشار خون بیشتر از اندازه واقعی نشان داده شود. از این رو توصیه می شود که دست بر روی چیزی تکیه داشته باشد تا حالت شل نداشته باشد.

 

3

 • فشار خون را می توان در حالت نشسته، ایستاده و یا دراز کشیده اندازه گیری کرد. توصیه می شود فشار خون خانم های باردار در حالت نشسته و با استفاده از فشارسنج دیجیتالی اندازه گیری شود.
 • فرد معاینه شونده می بایست حداقل نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون، الکل، قهوه، دارو و غذای سنگین مصرف نکرده و سیگار نکشیده باشد. همچنین ناشتا بودن طولانی مدت (بیش از ۱۴ ساعت)، ممکن است نتایج را کاذب نشان دهد.
 • باد کردن مکرر بازوبند موجب احتقان وریدهای بازویی شده و از این رو باعث بالاتر نشان داده شدن فشار خون دیاستولی و پایین نشان داده شدن فشار سیستولی می شود. از این رو توصیه می شود از باد کردن مکرر بازوبند در هنگام استفاده از فشارسنج امرن ، فشارسنج بیورر و یا هر برند دیگری خودداری کنید.
 • فشار خون افراد سالمند می بایست در هر دو دست اندازه گیری شود و اگر فشار خون در دو دست متفاوت بود، فشار خون بالاتر به عنوان فشار خون واقعی مدنظر قرار گیرد.
 • چه در حالت نشسته، چه در حالت ایستاده و چه در حالت دراز کشیده، بازوی دست فرد می بایست در راستای قلب بوده و تکیه گاه مناسب داشته باشد. در حالت ایستاده می توان با یک دست بازوی دست معاینه شونده را گرفت تا به عنوان تکیه گاه عمل کند.
 • آستین لباس فرد معاینه شونده می بایست به اندازه کافی گشاد باشد تا وقتی که بالا زده می شود، بر روی بازو فشار وارد نکند. آستین تنگ می تواند با فشار بر سرخرگ بازویی، فشار خون را پایین تر از میزان واقعی نشان دهد.
 • افرادی که ضربان قلب نامنظم دارند، می بایست برای برآورد دقیق فشار خون و مراقبت های بعدی، فشار خون را در مراکز درمانی و کلینیکی انجام دهند.

 

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


7 − 6 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top