انواع سنتور

san

از رایج ترین و پر استفاده ترین انواع سنتور در ایران می توان به سنتور سُل‌کوک و لاکوک اشاره نمود. اما علاوه بر این دو نوع، انواع دیگری از سنتور در ایران ساخته و استفاده می‌شوند که از نظر ابعاد کلاف و تعداد خرک‌ها و … با نوع رایج متفاوت هستند. از جمله سنتورهای ۱۰ ، ۱۱ و ۱۲ خرک از این قبیل هستند. انگیزه برای استفاده از این نوع سنتورهای غیرمعمول براساس تجربه شخصی نوازنده می‌باشد اما سهولت کار با آنها و امکان اجرای چند دستگاه در یک مرحله کوک سنتور با استفاده از خرک‌های اضافی و جابه‌جا کردن آنها از جمله انگیزه ها برای این کار ذکر شده‌اند. وقتی از سنتور ۱۲ خرک صحبت به میان می‌آید بدین معنی است که در هر ردیف از خرک‌های زرد و سفید ۱۲ خرک وجود دارد به عبارت دیگر در مجموع ۲۴ خرک وجود دارد.روش کوک کردن این نوع سنتورها با سنتورهای ۹ خرک کاملا متفاوت است.

سنتور لاکوک 

از سنتور لاکوک اغلب در تک‌نوازی‌ها و بداهه نوازی ها استفاده میگردد و در مقایسه با سنتور سُل کوک صدای زیرتری دارد و از نظر کوک نیز یک پرده بالاتر از سنتور سُل کوک می‌شود این سنتور نیز از نوع ۹ خرک می‌باشد. کلاف جلو ۸۰ سانت ، کلاف عقب ۳۳ سانت ، قطر سنتور ۲۶ سانت ، ضخامت چوب کلاف ۱۵ تا ۱۶ میلیمتر و ضخامت صفحه از نوع معمول کمتر است.

سنتور سی‌کوک

نوع دیگری از سنتور است  که ابعاد آن از سنتور لاکوک نیز کمتر است.

سنتور کروماتیک 

نوع دیگری از سنتور می باشد که دارای سه اکتاو و نیم است و در کارهای ارکستری از آن استفاده می‌شود. کلیه سیم های این سنتور سه تایی است (به استثناء هشت خرک سمت راست زرد) و نت‌خوانی این نوع ساز با کلید سُل و روی خط دوم حامل نوشته می‌شود.

منبع: بیتوته

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


6 − = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top