برای ساخت سنتور از چه چوبی استفاده می شود؟!

1288094466.jpgff

چوبی که برای ساخت سنتور مورد استفاده قرار می‌گیرد باید دارای شرایط خاصی باشد:

کیفیت بافت چوب

درختی که از چوب آن برای ساخت بدنه (کلاف) سنتور و صفحات بالایی و پایینی آن استفاده می‌شود باید دارای کیفیت ممتازی باشد و پس از خشک شدن انحنا پیدا نکرده و تاب یا ترک برندارد و زمانی برای ساخت سنتور استفاده می‌شود که چوب کاملاً خشک شده باشد البته روش صنعتی خشک کردن چوب به هیچ‌وجه برای استفاده در ساخت سنتور مناسب نیست و چوب بایستی با تانی و به تدریج و با روش‌های سنتی خشک شود.

بافت چوب برحسب نوع درخت متفاوت است و در شناسایی درخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی درختان از یاخته‌ای کوچک و آوندهای باریکتر ساخته شده‌اند و برخی دیگر یاخته‌های درشت‌تر و آوندهای عریض‌تری دارند. همچنین در برخی درختان آرایش یاخته‌ها به موازات ساقه درخت است اما در برخی دیگر مثل درخت افرا چیدمان یاخته‌ها در ارتباط با محور ساقه در عین موازی بودن مواج است.

نوع درخت

در ساخت ابزار آلات موسیقی معمولاً از چوب درختانی که کیفیت مناسبی پس از خشک شدن پیدا می‌کنند استفاده می‌شود مثل درختان گردو، توت، افرا، آزاد، فوفل و غیره. چوب حاصل از هر یک از این درختان از نظر خواص فیزیکی و صوتی ویژگی‌های خاص خودشان را دارند.

اکثر سنتورهای قدیمی، براساس شناخت بشر از طبیعت چوب درخت گردو و تجربه اکتسابی در مورد عمر طولانی و دوام دراز مدت آن، از چوب گردو ساخته شده‌اند.

درخت آزاد نیز که در مناطق قفقاز، جنوب روسیه و شمال ایران می‌روید برای ساخت آلات موسیقی کاربرد دارد. چوب درخت آزاد سخت سنگین و درشت بافت و مشابه گونه‌های نارون است بادوام بوده و در هنگام خشک شدن ترک و تاب برنمی‌دارد. در قدیم در قایق سازی در ساختن معابد و در نجاری از آن استفاده می‌شده‌است. در مناسب بودن کیفیت آن برای ساخت سنتور همین بس که استاد حبیب سماعی بر استفاده از این چوب برای ساخت سنتور تاکید می‌کرده است.

چوب درخت افرا نسبت به دو چوب قبلی سختی و سنگینی متوسطی دارد و همچنین در اثر خشک شدن شکاف برداشته و پیچ می‌خورد اما کار با آن آسان است و خوب لاک را به خود می‌گیرد و رنگ آلات تهیه شده از آن خوش رنگ و درخشان است.

نحوه ایجاد برش در چوب

محل ایجاد برش برای تهیه چوب از درخت نیز اهمیت زیادی در کیفیت سنتور ساخته شده دارد. هر کدام از درختان گردو، توت، افرا، آزاد، فوفل در هنگام برش رنگ و کیفیت مخصوص به خود را دارند و پس از مدتی رنگ آنها تغییر می‌کند و نیز عطر و طعم درخت نیز در شناسایی آن به‌کار می‌رود.

 

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


− 1 = 0

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top