اشتباهات متداول در هنگام تمرین با دوچرخه ثابت ورزشی

1

دوچرخه ثابت یکی از متداول ترین وسایل ورزشی است که هم در منازل و هم در باشگاه ها، افراد زیادی با آن تمرین می کنند. برای آن که در هنگام استفاده از دستگاه دچار آسیب نشوید، می بایست با شیوه کار و استفاده صحیح از دستگاه آشنایی داشته باشید. نباید اجازه دهید که اشتباهات ساده و گاهی احمقانه، بازه پدال زنی شما بر روی دوچرخه ثابت را کاهش دهند. در ادامه سعی داریم شما را با مهم ترین اشتباهاتی که ممکن است در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت انجام دهید آشنا کنیم.

  1. قبل از سوار شدن بر روی دوچرخه ثابت، زین آن را با توجه به فرم بدنتان تنظیم کنید. زین دوچرخه شما نباید بیش از اندازه پایین و یا بیش از اندازه بالا باشد. اگر زین را بیش از اندازه بالا ببرید، مجبور خواهید شد برای آن که پاهایتان به پدال ها برسد، بدن تان را بیش از اندازه جلو و یا عقب کنید. این موضوع باعث خواهد شد تا ران ها کمتر تحت تأثیر تمرینات قرار گرفته و سرعت پدال زنی شما کمتر شود. کم شدن قدرت پدال زنی، برای زمانی که زین بیش از اندازه پایین باشد نیز برقرار است. بیش از حد پایین بودن زین دوچرخه ثابت باعث می شود که از کشیدگی پاهایتان جلوگیری شود.
  2. دسته های دوچرخه را محکم نگیرید، محکم گرفتن دسته های دوچرخه باعث خواهد شد تا به شانه ها، پشت، مچ دست و انگشتان فشار غیرضروری وارد شود. دسته های دوچرخه ثابت ورزشی برای این منظور تعبیه شده اند که توسط آن ها بتوانید تعادل خود را حفظ کنید. از این رو نباید کل وزن خود را بر روی دسته ها بیندازید.
  3. اگر در حین تمرین و رکاب زدن خسته شدید، بدن خود را خم نکنید. خم کردن و قرار گرفتن بر روی دست ها، زمانی که خسته شده اید، ممکن است کار پا و باسن را کم کرده و حس بهتری برایتان به ارمغان آورد. ولی می بایست این موضوع را درنظر داشته باشید که این فشار فقط باعث درد گردن، گرفتگی شانه ها و سرایت فرم اشتباه به کل بدن می شود و هیچ لطف دیگری برای شما به همراه ندارد.

2

  1. سعی کنید در هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت، حرکات اضافی را به حداقل برسانید. بسیاری از افراد حس رکاب زدن در مسابقه دارند و بالاتنه خود را بیش از حد تکان می دهند. این دسته از افراد می بایست درنظر داشته باشند که حرکات بیش از حد بالا تنه، ممکن است فرد را دچار کمر درد کرده و یا شدیدتر از آن، به کمر شما آسیب جدی وارد سازد.
  2. در هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت، سعی نکنید که برای زودتر تمام کردن تمرین، سریع رکاب بزنید. رکاب زدنِ خیلی سریع، باعث خواهد شد تا تعادل خود را از دست داده و در بدترین حالت بر روی زمین پرت شوید. همچنین رکاب زدن سریع می تواند فشار زیادی بر ستون فقرات شما وارد سازد. همچنین نباید زانوها از پدال ها جلوتر رود.
  3. علت بسیاری از کمردردهای شدید آن است که در هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت ، از روی دوچرخه بلند می شوید و باسن تان را بالا می آورید. در این حالت، کمر شما نیز مجبور می شود خم شده و فشار زیادی بر پایینِ ستون فقرات شما وارد شود. پس فاصله مناسب با صندلی را برای همیشه حفظ کنید.

3

  1. اگر نمی توانید پا به پای سرعت مربی رکاب بزنید و یا احساس می کنید که بدون تکان خوردن نمی توانید از سمتی به سمت دیگر رکاب بزنید، این موضوع نشان می دهدکه میزان مقاومت دستگاه شما بیش از اندازه بالا است. بالا بودن مقاومت دستگاه، باعث خواهد شد تا بدن شما برای انجام هر حرکت پدال، کل بدن (حتی عضلات و مفاصل ضعیف تر مانند فلکسورهای ران و مچ پا) را برای کمک به باسن، عضلات چهار سر و مرکز بدن خسته به کار گیرد. این حرکت باعث خواهد شد تا احتمال آسیب دیدگی در قسمت کمر، زانوها و همچنین لگن افزایش یابد.
  2. در هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت ورزشی، به جای استفاده از شلوارهای شل و گشاد یوگا، از شلوارهای استرچ تنگ استفاده کنید. هرگونه پارچه اضافی ممکن است بین پدال ها و دوچرخه جمع شود. از این رو، شلواری که پایین می آید و یا شلواری که بالا می رود، ممکن است تمرکز شما را به هم ریخته و بهره شما از تمرین را به حداقل ممکن برساند.
  3. در حین انجام تمرینات بالا تنه، نفس خود را حبس نکنید. اکسیژن رسانی بهتر، لازمه عملکرد بهتر عضلات شما می باشد. از این رو توصیه می کنیم به هنگام تمرین بر روی دوچرخه ثابت ، ابتدا دم و سپس بازدم را فراموش نکنید.

 

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


+ 7 = 13

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top