دوچرخه ثابت ورزشی بخریم و یا تردمیل؟ کدام یک و چرا؟

1

بسیاری از افراد فرصت رفتن به باشگاه ورزشی را ندارند و از این رو تصمیم می گیرند که در داخل منزل، ورزش های دلخواه خود را انجام دهند. برای انجام تمرینات ورزشی در منزل، به ابزارهای ورزشی مناسب ازجمله تردمیل و دوچرخه ثابت ورزشی نیاز دارید.

تردمیل بهتر است و یا دوچرخه ثابت؟ کدام یک از این دو وسیله ورزشی برای وضعیت جسمانی ما مناسب است؟ سوالاتی از این دست، همواره هنگام خرید دوچرخه ثابت ورزشی و همچنین خرید تردمیل مطرح می شود. در ادامه قصد داریم ویژگی های این دو وسیله را با هم مقایسه کنیم.

تردمیل وسیله ورزشی مناسبی است که الگوی حرکتی روزانه انسان یا همان راه رفتن را تقلید می کند. در واقع، تردمیل حرکاتی مشابه پیاده روی تا تند دویدن را برای شما شبیه سازی می کند. تمرین با تردمیل در مقایسه با دوچرخه ثابت ورزشی ، چربی سوزی بالاتری را به همراه دارد. تمرین با تردمیل برای افرادی که به بیماری های مزمنی همچون بیماری قلبی، بیماری دیابت و یا پرفشاری خون مبتلا هستند، توصیه نمی شود. این دسته از افراد می بایست پیش از شروع تمرین، با یک متخصص پزشکی ورزشی مشورت کنند. همچنین از آنجایی که تمرین با تردمیل، فشار زیادی به مفاصل و کمر وارد می کند برای افرادی که وزن بالایی دارند، افرادی که به دلایلی ازجمله افزایش سن دارای درد در ناحیه مفاصل و کمر هستند و همچنین افرادی که تعادل مناسبی ندارند، توصیه نمی شود. در غیر این صورت، اگر از دردهای مزمن زانو رنج نمی برید و یا بیماری خاصی ندارید، می توانید از تردمیل به عنوان یک ورزش هوازی مناسب در منزل استفاده کنید. وقتی با تردمیل و با ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلبتان تمرین می کنید، می توانید در هر ساعت حدود ۴۰ گرم چربی بسوزانید. شاید بپرسید حداکثر ضربان قلب را چگونه می توانید محاسبه کنید. کافی است سن خود را از عدد ۲۲۰ کم کنید. ۷۰ درصدِ عدد باقی مانده، تعداد ضربان قلب در دقیقه برای حداکثر کالری سوزی را به دست می دهد.

2

در مقابل، اگر به دنبال عضله سازی در قسمت پایین تنه یعنی ساق، عضلات چهار سر ران و باسن هستید، دوچرخه ثابت ورزشی می تواند بهترین وسیله ورزشی برای شما باشد. دوچرخه های ثابت ورزشی در مقایسه با تردمیل، خطر کمتری دارند ولی تعادل بیشتری را می توانند برای کاربر به همراه داشته باشند. در دوچرخه ثابت ورزشی می توانید میزان مقاومت دستگاه و فشاری که پا به پدال وارد می کند را تنظیم کنید. شاید دوچرخه های ثابت به اندازه تردمیل چربی سوزی نداشته باشد، ولی اگر پا در هنگام رکاب زدن در زاویه صحیح قرار گرفته باشد، در مقایسه با تردمیل، فشار بسیار کمتری به مفاصل شما وارد خواهند کرد. مبتلایان به آرتروز زانو و دردهای اسکلتی-عضلانی می توانند برای شروعِ یک برنامه ورزش هوازی از این وسیله استفاده کنند. همچنین دوچرخه ثابت برای تقویت اندام فوقانی به خصوص عضلات قفسه سینه بسیار کاربردی است. دوچرخه ثابت ورزشی در مقایسه با تردمیل، نیازمند فضای کمتری بوده و همچنین صدای کمتری دارد. معمولاً برای افرادی که دچار زانو درد هستند، توصیه می شود که به جای دوچرخه سواری، پیاده روی و یا شنا کنند. هرچند می توان با تنظیم زین به نحوی که زانو زیاد هم خم نشود، از درد زانو جلوگیری کرد. در پایان بد نیست اشاره کنیم قیمت دوچرخه ثابت ورزشی در مقایسه با قیمت تردمیل، مناسب تر است.

در پایان لازم می دانیم که با اشتباهات متداول در هنگام تمرین با دوچرخه ثابت ورزشی نیز آشنا شوید. به عنوان اشتباه اول، زین دوچرخه شما نباید بیش از اندازه پایین و یا بیش از اندازه بالا باشد. اگر زین را بیش از اندازه بالا ببرید، مجبور خواهید شد برای آن که پاهایتان به پدال ها برسد، بدن تان را بیش از اندازه جلو و یا عقب کنید. بیش از حد پایین بودن زین دوچرخه باعث می شود که از کشیدگی پاهایتان جلوگیری شود. به عنوان اشتباه دوم، دسته های دوچرخه را محکم نگیرید، محکم گرفتن دسته های دوچرخه باعث خواهد شد تا به شانه ها، پشت، مچ دست و انگشتان فشار غیرضروری وارد شود. به عنوان اشتباه سوم، اگر در حین تمرین و رکاب زدن خسته شدید، بدن خود را خم نکنید. خم کردن و قرار گرفتن بر روی دست ها، زمانی که خسته شده اید، ممکن است کار پا و باسن را کم کرده و حس بهتری برایتان به ارمغان آورد. به عنوان اشتباه چهارم، علت بسیاری از کمردردهای شدید آن است که در هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت، از روی دوچرخه بلند می شوید و باسن تان را بالا می آورید. به عنوان اشتباه پنجم، اگر پا به پای سرعت مربی نمی توانید رکاب بزنید و یا احساس می کنید که بدون تکان خوردن نمی توانید از سمتی به سمت دیگر رکاب بزنید، این موضوع نشان می دهدکه میزان مقاومت دستگاه شما بیش از اندازه بالا است.

3

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


3 + = 6

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top