نکات ایمنی و مهم در استفاده از تجهیزات باشگاه بدن سازی

1

در یک باشگاه بدن سازی شما می توانید با انجام تمرین های مداوم، سلامت جسمانی خود را بهبود بخشیده و به اندام ایده آل خود برسید. نکته ای که می بایست درنظر داشته باشید این است که قبل از شروع به کار با تجهیزات بدن سازی، باید با اصول استفاده از آن ها آشنا شده و همچنین یک سری نکات ایمنی را رعایت کنید. رعایت نکات ایمنی از بروز آسیب دیدگی جلوگیری کرده و با حفظ سلامت شما، به حفظ بهترین نتیجه از تمرینات کمک می کنند. در ادامه با چند نکته ایمنی و مهم در استفاده از تجهیزات باشگاهی آشنا می شوید.

۱- قبل از استفاده از لوازم ورزشی چند دقیقه ای وقت بگذارید تا از ایمن بودن لوازم ورزشی اطمینان حاصل کنید. به عنوان نمونه اول، می توانید سیم و ضامن دستگاه های بدن سازی را چک کنید. به عنوان نمونه دوم، پین میخ در سوراخ وزنه دستگاه را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که در محل صحیح خود قرار دارد. همچنین درصورتی که قصد استفاده از تردمیل را دارید، می بایست از داشتن دکمه ایمنی اطمینان حاصل کنید.

۲- تمرینی که نحوه درست اجرای آن را نمی دانید، انجام ندهید. بهتر است قبل از شروع انجام هر حرکت ورزشی در یک باشگاه ورزشی، توسط یک پزشک معاینه شوید تا اطمینان حاصل شود که انجام تمرینات ورزشی برایتان خطرآفرین نیست. به عنوان یک توصیه جدی؛ اگر بعد از ورود به باشگاه ورزشی، نمی دانید که چه حرکت ورزشی را می بایست انجام دهید، هرگز حرکتی را انجام ندهید.

۳- در باشگاه ورزشی و به هنگام کار با وزنه و دستگاه، به خصوص زمانی که در مراحل پیشرفته کار قرار دارید، حتماً از یک ورزشکار حرفه ای کمک بگیرید. فرد کمکی می تواند از بروز بسیاری از آسیب دیدگی ها جلوگیری کند. نقش فرد کمکی در تمرینات سخت مانند پرس سینه، برجسته تر می شود. فرد کمکی باتجربه، تمامی جزئیات تمرین شما را تحت نظر دارد و درصورتی که اشتباهی در شیوه انجام تمرین داشته باشید، آن را به شما گوشزد می کند.

 

2

۴- از انجام تمرین های تکراری بپرهیزید. اگر شما تنها به یکی از تمرین ها بسنده کنید، در این صورت نه تنها رشد بدن شما متوقف شده، بلکه ذهنتان نیز خسته خواهد شد. اگر به دنبال گرفتن نتیجه هستید، می بایست برنامه های خود را اصولی و به شکل پیوسته تغییر دهید.

۵-تمرینات خود با تجهیزات باشگاهی را سخت و سنگین شروع نکنید. همیشه این موضوع را به یاد داشته باشید که شما در یک باشگاه ورزشی، با کسی رقابت نمی کنید. از این رو توصیه می کنیم با توجه به نیاز خود برنامه ریزی کرده و آن ها را طبق برنامه انجام دهید.

۶- به همان اندازه که به تغذیه خود بعد از تمرین اهمیت می دهید، می بایست به تغذیه قبل از تمرین خود نیز توجهی ویژه داشته باشید. در خلاصه این نکته همین بس که ورزشکار می بایست با انرژی کامل تمرین خود را شروع کند.

۷- مراقب کمردرد باشید. اگر به حدی رسیده اید که می توانید از وزنه های سنگین استفاده کنید، در این صورت می بایست کمربند مخصوص برای محافظت از کمر خریداری کنید. البته ممکن است به علت گرم بودن در حین تمرین، متوجه این درد نشوید ولی در آینده نزدیک، این مشکل را پیدا خواهید کرد.

۸- برای به پایان رساندن تمرین، لازم است برای برگرداندن بدن به حالت اولیه، از حرکات نرمشی بسیار سبک مانند دو درجا استفاده کنید. در آخر برای جبران انرژی، به یک استراحت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ای و صرف یک وعده غذایی مناسب نیاز دارید.

۹- اگر بیش از حد معمول از بدن و یا عضلات خود در باشگاه کار بکشید، قطعاً نتیجه عکس دریافت خواهید کرد. جلسه تمرین طولانی تر، به هیچ وجه به این معنی نیست که شما بیشتر و یا سریع تر بتوانید به نتیجه دلخواه خود برسید.

۱۰- بلافاصله اقدام به سنگین وزنه زدن نکنید. باید وزنه ای بزنید که با آن احساس راحتی می کنید و به تدریج قدرت تان را افزایش دهید. اگر بدون گرم کردن، از ابتدا خیلی سنگین وزنه بزنید، مستعد آسیب هایی خواهید بود که از سرعت پیشرفت و موفقیت شما می کاهند.

3

۱۱- انجام ندادن حرکات کششی، یکی دیگر از مهم ترین اشتباهات بدن سازی است که اکثر افراد مرتکب می شوند. بعد از هر بار تمرین، حرکات کششی انجام دهید تا انعطاف پذیری بدن افزایش یافته، گرفتگی عضلات کاهش یافته و همچنین حالت نشستن و ایستادن بدن بهبود یابد.

۱۲- در هنگام ورزش، پوشش مناسب داشته باشید. لباس ورزشی مناسب، لباسی است که هوا در آن جریان یافته و انعطاف پذیر باشد. لباس های خیلی گرم، فقط باعث از دست رفتن آب بدن و کاهش عملکرد خواهد شد.

۱۳- از دستگاه های بدن سازی به طور مکرر استفاده نکنید. تجهیزات بدنسازی ، سهولت استفاده دارند و شما می توانید بدون داشتن مربی، حرکات اشتباه خود را به طور مداوم اصلاح کنید. این درحالی است که وزنه های آزاد، واکنش هورمونی بیشتری نسبت به استفاده از دستگاه ایجاد می کنند.

فروشگاه اینترنتی زنبیل را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام زنبیل اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد

برچسب ها :
مطلب قبلی:
مطلب بعدی:

ارسال پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلد های الزامی با (*) علامت گذاری شده اند.

*


− 2 = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top